Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® AlphaBetter® Adjustable-Height Student Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 35.5" Seat Height, Black
Manufacturer Number: 1205BL
Number: SAF-1205BL
Add item to cart:
$432.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-1205BL |
| Description: | Safco® AlphaBetter® Adjustable-Height Student Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 35.5" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Sitting stool with seat height adjustment. Welded steel frame is powder coated for durability and features a wide-angle, tip-resistant base design for student safety. 13"x13" seat constructed from 5/8" thick MDF with thermoplastic laminate finish which is chemical- and impact-resistant. Height adjustable in 1 1/4" increments (21 1/2 to 35") to accommodate students of all ages and sizes. Metal swivel glide feet for easy movement across smooth and carpeted floors. Gives students the option of swinging their legs for continuous movement, which may facilitate better breathing and lumbar support with slouch-free, "open-angled" posturing. Stool can be used with the AlphaBetter® Desk Patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar. This stool is a perfect substitute for standing. The stools adjust in 1 1/4" increments. The stool allows students to sit and still use the patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar (fidget bar). The specially designed wide-angle base of the stool is virtually tip-resistant, even for the most avid learners. Metal swivel glides makes the stool easy to move across carpeted and smooth surfaces to easily reconfigure the classroom. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1205BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112106 |
| Overall Depth Minimum | 15" |
| Back Color | Black |
| For Use With | Safco® 1202BE, 1201BE |
| Base/Frame Color | Black |
| Overall Width Maximum | 19" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Surface Material | MDF |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Width Maximum | 15" |
| Global Product Type | Classroom Chairs |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Overall Depth Maximum | 19" |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Posture Lock | Yes |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Height Maximum | 35.5" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Seat Depth Maximum | 15" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Minimum | 21" |
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 35.5" |
| Color Family | Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Wood |
| Overall Width Minimum | 15" |
| Overall Height Minimum | 21" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Asynchronous Control | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.43495 |
| Height: | 15.5 |
| Length: | 22.25 |
| Shipping Dimensions: | 22.25" x 15.5" x 15.5" |
| Upc Code: | 10073555120520 |
| Case Cube: | 3.0935 |
| Weight: | 23.0 |
| Width/Diameter: | 15.5 |

0
