Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Cascade® ActionPacs® Complete. Fresh scent. 33 pacs/bag, 4 bags/carton.
Manufacturer Number: PGC21697
Number: PGC-15518
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$90.20
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | PGC-15518 |
| Description: | Cascade® ActionPacs® Complete. Fresh scent. 33 pacs/bag, 4 bags/carton. |
| Additional Information: |
These are convenient, pre-measured dishwasher packs, formulated with the scrubbing power of Cascade plus Dawn dish soap to clean greasy messes and leave dishes virtually spotless. They have no wrapping and are easy to load into a dishwasher without making a mess. There is no need to pre-wash and the pacs dissolve quickly to start cleaning early in the dishwasher cycle. This product is phosphate-free. Alt # 80857484 |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | PGC21697 |
| Manufacturer Name: | P&G Professional |
| Hazardous: | No |
| Fragrance | fresh scent |
| Brand | Cascade |
| Size | 17.6 oz. bag |
| Case count | 4 bags |
| Supplier categories | Janitorial & Sanitation, Cleaners & Detergents, Dishwashing Detergents |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 47131805 |
| Global Product Type | Automatic Dishwasher Detergents |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Chemical Compound | Amylase Enzyme, Benzotriazole, Colorants, Copolymer of Acrylic And Sulphonic Acids, Copolymer of Acrylic Maleic And Sulphonic Acids, Dipropylene Glycol, Fragrances, Glycerin, Isotridecanol Ethoxylated, PEG/PPG/Propylheptyl Ether, Polyvinyl Alcohol Polymer, Sodium Carbonate, Sodium Carbonate Peroxide, Sodium Silicate, Sodium Sulfate, Subtilisin, Tolyltriazole, Transition Metal Catalyst, Trisodium Dicarboxymethyl Alaninate, Water |
| Scent | Fresh |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Applicable Material | Ceramic, Glass, Metal, Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Packaging | Bag |
| Application | Dishwashing Detergent |
| Dirt Types | Cooked-On Grease, Dirt, Food Particles, Organic Matter |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Tabs (Single-Use Packs) | 33 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Case Count | 4 bags |
| Physical Form | Gel |
| Volume Capacity | 17.6 oz |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.1443 |
| Height: | 9.37 |
| Length: | 13.071 |
| Shipping Dimensions: | 13.071" x 6.614" x 9.37" |
| Upc Code: | 10030772216979 |
| Case Cube: | 0.46878 |
| Weight: | 5.693 |
| Width/Diameter: | 6.614 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 12.1443 |
| Height: | 9.37 |
| Length: | 13.071 |
| Shipping Dimensions: | 13.071" x 6.614" x 9.37" |
| Upc Code: | 030772155189 |
| Case Cube: | 0.46878 |
| Weight: | 5.693 |
| Width/Diameter: | 6.614 |

0

