Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Paper Mate® Point Guard® Flair® Felt Tip Pen Porous Stick, Medium 0.7 mm, Assorted Tropical Vacation Ink and Barrel Colors, 24/Pack
Manufacturer Number: 1978998
Number: PAP-1978998
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$58.70
/ Set
Ships in 2 days
Product Details |
Set* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | PAP-1978998 |
| Description: | Paper Mate® Point Guard® Flair® Felt Tip Pen Porous Stick, Medium 0.7 mm, Assorted Tropical Vacation Ink and Barrel Colors, 24/Pack |
| Additional Information: |
Vivid, colorful felt pens ideal for writing and drawing. Point Guard® prevents tip from fraying even after repeated use. Quick-drying, water-based ink won’t smear or bleed through paper. Porous point felt tip for precise, detailed drawing. Available in a range of vibrant colors. Add bright, vivid details to your writing and drawing with Paper Mate Flair Felt Tip Pens. Featuring a comfortable barrel grip and high-quality water-based inks, these pens are compatible with most surfaces and won’t bleed through paper. These pens feature point guards that prevent the tips from fraying and drying out to keep your pen fresh. Every stroke produces bold, clean lines that are perfect for drawing, editing documents and checking papers. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1978998 |
| Manufacturer Name: | Paper Pak Industries |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Office, Arts & Crafts, Calligraphy & Illustrator Pens |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44121704 |
| Erasable Ink | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Box Tops for Education |
| Global Product Type | Porous Point Pens |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Features | Limited Edition Tropical Vacation Colors |
| Pen Ink Color(s) | Assorted Limited Edition Tropical Vacation |
| Pen Tip Type | Bullet |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Cap Color(s) Assortment | Black, Blue, Cranberry, Green, Guava, Lilac, Lime, Magenta, Mocha, Navy, Orchid Lei, Papaya, Passion Fruit, Pink, Plum, Pumpkin, Purple, Red, Scuba Dive, Sky Blue, Slate, Surf's Up, Tangerine, Yellow |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Pen Style | Stick |
| Pen Cap Color(s) | Assorted Limited Edition Tropical Vacation |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pen Sub-Brand & Product Family | Point Guard® Flair® Felt Tip |
| Pen Barrel Color(s) Assortment | Black, Blue, Cranberry, Green, Guava, Lilac, Lime, Magenta, Mocha, Navy, Orchid Lei, Papaya, Passion Fruit, Pink, Plum, Pumpkin, Purple, Red, Scuba Dive, Sky Blue, Slate, Surf's Up, Tangerine, Yellow |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Black, Blue, Cranberry, Green, Guava, Lilac, Lime, Magenta, Mocha, Navy, Orchid Lei, Papaya, Passion Fruit, Pink, Plum, Pumpkin, Purple, Red, Scuba Dive, Sky Blue, Slate, Surf's Up, Tangerine, Yellow |
| Special Ink Properties | Free-Flowing Liquid Ink |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Type | Porous Point Pen |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted Limited Edition Tropical Vacation |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.4384 |
| Height: | 8.375 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 9.25" x 8.375" |
| Upc Code: | 50071641115236 |
| Case Cube: | 0.56039 |
| Weight: | 6.41 |
| Width/Diameter: | 9.25 |
| Unit: Set | |
| Unit: | Set |
| Density: | 14.17944 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 0.969 |
| Shipping Dimensions: | 0.969" x 7.25" x 8.5" |
| Upc Code: | 071641115231 |
| Case Cube: | 0.03456 |
| Weight: | 0.49 |
| Width/Diameter: | 7.25 |

0
