Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Paper Mate® Point Guard® Flair® Felt Tip Pen Porous Stick, Medium 0.7 mm, Assorted Tropical Vacation Ink and Barrel Colors, Dozen
Manufacturer Number: 1928605
Number: PAP-1928605
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$28.87
/ Set
Ships next day
Product Details |
Set* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | PAP-1928605 |
| Description: | Paper Mate® Point Guard® Flair® Felt Tip Pen Porous Stick, Medium 0.7 mm, Assorted Tropical Vacation Ink and Barrel Colors, Dozen |
| Additional Information: |
Vivid, colorful felt pens ideal for writing and drawing. Point Guard® prevents tip from fraying even after repeated use. Quick-drying, water-based ink won’t smear or bleed through paper. Porous point felt tip for precise, detailed drawing. Available in a range of vibrant colors. Add bright, vivid details to your writing and drawing with Paper Mate Flair Felt Tip Pens. Featuring a comfortable barrel grip and high-quality water-based inks, these pens are compatible with most surfaces and won’t bleed through paper. These pens feature point guards that prevent the tips from fraying and drying out to keep your pen fresh. Every stroke produces bold, clean lines that are perfect for drawing, editing documents and checking papers. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1928605 |
| Manufacturer Name: | Paper Pak Industries |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Office, Arts & Crafts, Calligraphy & Illustrator Pens |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44121711 |
| Pen Tip Type | Bullet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Ink Properties | Free-Flowing Liquid Ink |
| Erasable Ink | No |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Black, Gray, Green, Guava, Lilac, Lime, Orchid Lei, Papaya, Passion Fruit, Scuba Dive, Surf's Up, Yellow |
| Pen Ink Color(s) | Assorted Limited Edition Tropical Vacation |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Pen Sub-Brand & Product Family | Point Guard® Flair® Felt Tip |
| Pen Type | Porous Point Pen |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted Limited Edition Tropical Vacation |
| Pen Cap Color(s) Assortment | Black, Gray, Green, Guava, Lilac, Lime, Orchid Lei, Papaya, Passion Fruit, Scuba Dive, Surf's Up, Yellow |
| Special Features | Limited Edition Tropical Vacation Colors |
| Pen Style | Stick |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Global Product Type | Porous Point Pens |
| Pen Barrel Color(s) Assortment | Black, Gray, Green, Guava, Lilac, Lime, Orchid Lei, Papaya, Passion Fruit, Scuba Dive, Surf's Up, Yellow |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Visible Ink Supply | No |
| Compliance Standards | Box Tops for Education |
| Pen Cap Color(s) | Assorted Limited Edition Tropical Vacation |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.58769 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 9.375 |
| Shipping Dimensions: | 9.375" x 8.875" x 8.5" |
| Upc Code: | 50041540008236 |
| Case Cube: | 0.40927 |
| Weight: | 3.924 |
| Width/Diameter: | 8.875 |
| Unit: Set | |
| Unit: | Set |
| Density: | 15.29924 |
| Height: | 7.625 |
| Length: | 0.625 |
| Shipping Dimensions: | 0.625" x 7.75" x 7.625" |
| Upc Code: | 041540008231 |
| Case Cube: | 0.02137 |
| Weight: | 0.327 |
| Width/Diameter: | 7.75 |

0
