Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Post-it® Dispenser Notes Super Sticky Pop-up 3 x Note Refill 3" Supernova Neons Collection Colors, 90 Sheets/Pad, 6 Pads/Pack
Manufacturer Number: R330-6SSMIA
Number: MMM-R3306SSMIA
Add item to cart:
$17.23
/ Package
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-R3306SSMIA |
| Description: | Post-it® Dispenser Notes Super Sticky Pop-up 3 x Note Refill 3" Supernova Neons Collection Colors, 90 Sheets/Pad, 6 Pads/Pack |
| Additional Information: |
Post-it® Super Sticky Notes have 2X the sticking power. Accordion-style notes are specially designed to work in Post-it® Note Dispensers. Use for notes or reminders to yourself or others. Post-it® Super Sticky Notes are recyclable. If working or learning remotely, the free Post-it® App can capture and share ideas, track tasks, or create colorful calendars. Share across platforms like Dropbox, Trello®, PowerPoint®, or sync across your devices. Post-it® Super Sticky Dispenser Notes in 3 x 3 feature 2x the sticking power. These accordion-style notes are specially designed to work in Post-it® Note Dispensers, and allow you to always have a note nearby to capture great ideas. Unique adhesive reliably sticks and re-sticks so your message can stay front and center. Move your notes with you throughout the day. Use for notes or reminders on doors, windows or walls. Colorful hues brighten your day. Post-it® Super Sticky Dispenser Notes are recyclable. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | R330-6SSMIA |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Self-Stick Note Pads |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111530 |
| Color(s) | Supernova Neons Collection |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Multicolor |
| Shape | Square |
| For Use With | 3" x 3" Pop-Up Dispensers |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Self-Stick Pad Type | Super-Sticky Pop-Up |
| Ruling | Unruled |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | The specific Supernova Neon Collection Colors included in this assortment may be randomly selected by the manufacturer when packaging the item. All possible colors may not be represented, and the item may not ship as shown. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Supernova Neons Collection Colors—Bright, saturated and out-of-this-world colors with universal appeal make this collection a stand-out. |
| Number of Sheets per Pad | 90 |
| Global Product Type | Super-Sticky Pop-Up Pads |
| Sheet Size (W x H) | 3" x 3" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 36.02147 |
| Height: | 5.5 |
| Length: | 9.7 |
| Shipping Dimensions: | 9.7" x 6.6" x 5.5" |
| Upc Code: | 50051125006236 |
| Case Cube: | 0.20377 |
| Weight: | 7.34 |
| Width/Diameter: | 6.6 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 40.52571 |
| Height: | 3.0 |
| Length: | 1.4 |
| Shipping Dimensions: | 1.4" x 6.0" x 3.0" |
| Upc Code: | 051125006231 |
| Case Cube: | 0.01458 |
| Weight: | 0.591 |
| Width/Diameter: | 6.0 |

0
