Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
3M™ Easy-Adjust Desk Monitor Arm Mount, 5 x 19, Silver
Manufacturer Number: MA265S
Number: MMM-MA265S
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-MA265S |
| Description: | 3M™ Easy-Adjust Desk Monitor Arm Mount, 5 x 19, Silver |
| Additional Information: |
Monitor arm mount. Save valuable desk space and easily move your monitor, monitors or a combination of monitor and laptop to a comfortable height for viewing, reducing eye, back and neck strain. Highly adjustable arm moves smoothly up and down through 10 3/5" height adjustment range with just a touch. Arm also moves in and out and side to side with ease so you can move your monitor out of the way when not in use or share your screen with others. Made from aluminum alloy and metal materials for an elegant yet strong and stable design. Easy-to-install and includes both clamp and grommet hardware. Internal cable management route cables neatly under arm. For VESA MIS-D 75x75/100x100mm compliant monitors up to 20 lbs and 30".
Warranty: Manufacturer's five-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MA265S |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Technology, Audio Visual Equipment & Accessories, AV Mounts, Arms & Hardware |
| Unspsc | 43212002 |
| Warranty | Manufacturer's five-year warranty. |
| Keywords | Audio Visual Equipment, Computer Mounting Arm, Dual Arm Mount, Electronics, Hardware, Monitor, Monitor Mount, Mounting, Mounting Arm, Set-up, Systems |
| Weight | 12.8 lbs |
| Platform Height | 21" |
| Arm Rotation | 360° |
| Height | 18" |
| Color(s) | Silver |
| Material(s) | Metal |
| For Monitors (Size, Weight) | Up to 30", up to 20 lbs. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | AV Mounts, Arms and Hardware |
| Overall Width | 5" |
| Special Features | Dual Arm Mount |
| Overall Height | 18" |
| Swivel | 240° |
| Overall Depth | 19" |
| Tilt (Degrees) | 90°/-15° |
| Mounting | Monitor Arm |
| Platform Extension Size | 19" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| For Use With | Monitors, laptops and tablets |
| Compliance Standards | VESA MIS-D Compliant |
| Wall/Ceiling Mounts & Hardware Type | Clamp Mount Hardware/Grommet Mount Hardware |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 25.65052 |
| Height: | 18.313 |
| Length: | 11.5 |
| Shipping Dimensions: | 11.5" x 5.438" x 18.313" |
| Upc Code: | 51141973371 |
| Case Cube: | 0.66275 |
| Weight: | 17.0 |
| Width/Diameter: | 5.438 |

0
