Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Post-it® Greener Notes Original Recycled Note Pads Pad Cabinet Pack, 3" x Sweet Sprinkles Collection Colors, 75 Sheets/Pad, 24 Pads/Pack
Manufacturer Number: 654R-24CP-AP
Number: MMM-654R24CPAP
Add item to cart:
$45.85
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-654R24CPAP |
| Description: | Post-it® Greener Notes Original Recycled Note Pads Pad Cabinet Pack, 3" x Sweet Sprinkles Collection Colors, 75 Sheets/Pad, 24 Pads/Pack |
| Additional Information: |
Made with water-based adhesive and recycled paper. Post-it® Greener Notes are recyclable. Great for reminders and short to-do lists. Use for lists or reminders to yourself or others. Post-it® Greener Notes are made with water-based adhesive and recycled paper. Unique adhesive designed for use on paper or in planners. Colors ensure your notes stand out. Post-it® Greener Notes are recyclable. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 654R-24CP-AP |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Self-Stick Note Pads |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111530 |
| Keywords | Bookmarks, Desktop, Memo Cube, Memos, Notes, Pads, Self-Stick, Self-Stick Note, Stationery, Stickers, Sticky Notes, Tabs, Tags |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Special Features | Sweet Sprinkles Color Collection Cabinet Pack—Delicious hues will satisfy your cravings for sweet colors. |
| Global Product Type | Standard Self-Stick Pads |
| Note Dispenser Type | Cabinet Pack Tray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Self-Stick Pad Type | Standard |
| Shape | Square |
| Material(s) | Paperboard |
| Accepts Pad Size (W x H) | 3" x 3" |
| Disclaimer Statement | The specific Sweet Sprinkles Collection Colors included in this assortment may be randomly selected by the manufacturer when packaging the item. All possible colors may not be represented, and the item may not ship as shown. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Green Information | 100% plant-based adhesive. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Color(s) | Sweet Sprinkles Collection |
| Package Includes | (1) Cabinet Pack Tray |
| Dispenser Color/Design | Green/Tan |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Sheet Size (W x H) | 3" x 3" |
| Number of Sheets per Pad | 75 |
| Color Family | Multicolor |
| Ruling | Unruled |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Pack: | 8/Carton |
| Density: | 31.96428 |
| Height: | 3.188 |
| Length: | 10.0 |
| Shipping Dimensions: | 10.0" x 3.188" x 3.188" |
| Upc Code: | 051135811320 |
| Case Cube: | 0.05882 |
| Weight: | 1.88 |
| Width/Diameter: | 3.188 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 27.72597 |
| Height: | 7.26 |
| Length: | 13.84 |
| Shipping Dimensions: | 13.84" x 10.83" x 7.26" |
| Upc Code: | 50051135811325 |
| Case Cube: | 0.62973 |
| Weight: | 17.46 |
| Width/Diameter: | 10.83 |

0
