Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Highland™ Self-Stick Notes 3" x Yellow, 100 Sheets/Pad, 12 Pads/Pack
Manufacturer Number: 6549YW
Number: MMM-6549YW
Add item to cart:
$7.14
/ Package
Ships in 2 days
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-6549YW |
| Description: | Highland™ Self-Stick Notes 3" x Yellow, 100 Sheets/Pad, 12 Pads/Pack |
| Additional Information: |
Great for home office or school. Self-stick notes, stick and re-stick many times. Leave a note to return a call. Use to capture a phone number. Designed for light-duty applications. Highland™ Self-Stick Notes are economical and repositionable. They're perfect for reminders and short to-do lists. Highland™ Self-Stick Notes are quick and easy to use and are great for a home office or school. The self-stick notes will stick and re-stick many times. Designed for light-duty applications. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6549 |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Suggested List Price: | $8.70 |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Self-Stick Note Pads |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111530 |
| Keywords | Bookmarks, Desktop, Memo Cube, Memos, Notes, Pads, Self-Stick, Self-Stick Note, Stationery, Stickers, Sticky Notes, Tabs, Tags |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shape | Square |
| Number of Sheets per Pad | 100 |
| Color Family | Yellow |
| Special Features | Standard Notes—Yellow pads. |
| Self-Stick Pad Type | Standard |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Standard Self-Stick Pads |
| Color(s) | Yellow |
| Sheet Size (W x H) | 3" x 3" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Ruling | Unruled |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 44.77631 |
| Height: | 2.3 |
| Length: | 6.1 |
| Shipping Dimensions: | 6.1" x 3.1" x 2.3" |
| Upc Code: | 051135208700 |
| Case Cube: | 0.02517 |
| Weight: | 1.127 |
| Width/Diameter: | 3.1 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 12 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 36.1991 |
| Height: | 7.8 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 9.6" x 7.8" |
| Upc Code: | 50051135208705 |
| Case Cube: | 0.5525 |
| Weight: | 20.0 |
| Width/Diameter: | 9.6 |

0



