Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Post-it® Notes Original Pads in Cabinet Pack. 3 X 3 in. Canary Yellow. 90 sheets/pad, 18 pads/pack.
Manufacturer Number: 654-18CP
Number: MMM-65418CP
Add item to cart:
$45.51
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-65418CP |
| Description: | Post-it® Notes Original Pads in Cabinet Pack. 3 X 3 in. Canary Yellow. 90 sheets/pad, 18 pads/pack. |
| Additional Information: | These sticky notes use a unique adhesive designed for use on paper or in planners, sticking securely and removing cleanly. They are ideal for calling out important information or leaving notes in calendars, planners, etc. These notes are recyclable and the paper is sourced from certified, renewable, and responsibly managed forests. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 654-18CP |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Color | canary yellow |
| Brand | Post-it |
| Size | 3 X 3 inches |
| Case count | 18 pads |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Self-Stick Note Pads |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111530 |
| Keywords | 3 x 3, 3M, 3M Post-It, 3M Post-It Notes, Bookmarks, Canary Yellow, Desktop, Memos, Note Pads, Notes, POST-IT, Pads, Plain, Post-It Notes, Self-Stick, Self-Stick Note, Stationery, Stickers, Sticky Notes, Tabs, Tags |
| Color(s) | Canary Yellow |
| Ruling | Unruled |
| Package Includes | (1) Cabinet Pack Tray |
| Global Product Type | Standard Self-Stick Pads |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Self-Stick Pad Type | Standard |
| Sheet Size (W x H) | 3" x 3" |
| Shape | Square |
| Note Dispenser Type | Cabinet Pack Tray |
| Accepts Pad Size (W x H) | 3" x 3" |
| Case Count | 18 pads |
| Material(s) | Paperboard |
| Dispenser Color/Design | Yellow |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Special Features | Cabinet Pack—Includes 18 pads in a convenient tray to help you keep your supplies neat and organized. |
| Number of Sheets per Pad | 90 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Yellow |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Pack: | 8/Carton |
| Density: | 37.92 |
| Height: | 3.2 |
| Length: | 7.5 |
| Shipping Dimensions: | 7.5" x 3.3" x 3.2" |
| Upc Code: | 638060923016 |
| Case Cube: | 0.04583 |
| Weight: | 1.738 |
| Width/Diameter: | 3.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 40.09218 |
| Height: | 6.5 |
| Length: | 13.0 |
| Shipping Dimensions: | 13.0" x 7.6" x 6.5" |
| Upc Code: | 50638060923011 |
| Case Cube: | 0.37164 |
| Weight: | 14.9 |
| Width/Diameter: | 7.6 |

0
