Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Post-it® Notes Original Pads in Cabinet Pack. 3 X 3 in. Floral Fantasy Colors Collection. 100 sheets/pad, 18 pads/pack.
Manufacturer Number: 654-18BRCP
Number: MMM-65418BRCP
Add item to cart:
$51.81
/ Package
Ships in 2 days
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-65418BRCP |
| Description: | Post-it® Notes Original Pads in Cabinet Pack. 3 X 3 in. Floral Fantasy Colors Collection. 100 sheets/pad, 18 pads/pack. |
| Additional Information: |
These sticky notes use a unique adhesive designed for use on paper or in planners, sticking securely and removing cleanly. They are an ideal size for calling out important information or leaving notes or reminders in calendars, planners, etc. These notes are recyclable and the paper is sourced from certified, renewable, and responsibly managed forests. This pack has pads in a variety of floral colors, including Blue Paradise, Citron, Iris Infusion, Limeade, and Positively Pink. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 654-18BRCP |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Color | assorted colors |
| Brand | Post-it |
| Size | 3 X 3 inches |
| Case count | 18 pads |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Self-Stick Note Pads |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111530 |
| Keywords | Bookmarks, Desktop, Dispensers, Holder, Memos, Note Dispensers, Notes, Pads, Self-Stick, Self-Stick Note, Stationery, Stickers, Sticky Notes, Tabs, Tags |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Case Count | 18 pads |
| Special Features | Cabinet Pack—Includes 18 pads in a convenient tray to help you keep your supplies neat and organized. |
| Global Product Type | Standard Self-Stick Pads |
| Note Dispenser Type | Cabinet Pack Tray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Self-Stick Pad Type | Standard |
| Material(s) | Paperboard |
| Disclaimer Statement | The specific Floral Fantasy Collection Colors included in this assortment may be randomly selected by the manufacturer when packaging the item. All possible colors may not be represented, and the item may not ship as shown. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Shape | Square |
| Accepts Pad Size (W x H) | 3" x 3" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | (1) Cabinet Pack Tray |
| Dispenser Color/Design | Green |
| Color(s) | Floral Fantasy Collection |
| Sheet Size (W x H) | 3" x 3" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Sheets per Pad | 100 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Ruling | Unruled |
| Color Family | Multicolor |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 39.58977 |
| Height: | 3.25 |
| Length: | 7.62 |
| Shipping Dimensions: | 7.62" x 3.25" x 3.25" |
| Upc Code: | 051111026069 |
| Case Cube: | 0.04658 |
| Weight: | 1.844 |
| Width/Diameter: | 3.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 26.64852 |
| Height: | 8.4 |
| Length: | 13.8 |
| Shipping Dimensions: | 13.8" x 7.3" x 8.4" |
| Upc Code: | 50051111026064 |
| Case Cube: | 0.48971 |
| Weight: | 13.05 |
| Width/Diameter: | 7.3 |

0
