Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Innovera® 417-Function Advanced Scientific Calculator 15-Digit LCD
Manufacturer Number: 15970
Number: IVR-15970
Add item to cart:
$24.10
/ Each
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | IVR-15970 |
| Description: | Innovera® 417-Function Advanced Scientific Calculator 15-Digit LCD |
| Additional Information: |
Performs 417 scientific and math functions. Four-line, 15-digit per line display for a variety of calculations. Reliable dual solar/battery power (LR44 battery included). Auto power off to conserve battery. Protective hard shell sliding cover. Performs 417 scientific and math functions, making it ideal for students, professionals, and engineers. The 15-digit display and four display lines allow for longer, more complex formulas. Dual solar/battery power provides reliable functionality in all lighting conditions. Auto shutoff feature helps conserve battery power. Convenient hard shell sliding cover protects the calculator from scratches. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 15970 |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Supplier categories | School Supplies, Technology & Electronics, Calculators |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101808 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Fraction Calculations | Yes |
| Display Characters Height | 12 mm |
| Item Count Function | No |
| Complex Number Calculations | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Wall-Mountable | No |
| Linear Regression | Yes |
| Time-Value-of-Money | No |
| Amortization | No |
| Logical (Boolean) Operations | Yes |
| Calculators Display Type | LCD |
| Hypothesis Testing | No |
| Loan Calculation | No |
| Grand Total Key | No |
| Double Zero Key | No |
| Date Calculations | No |
| Fraction/Decimal Conversions | Yes |
| Variable Regression | Yes |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Metric Conversion | Yes |
| Entry Logic | WriteView |
| Tax Calculation | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Percent Add-On/Discount | Yes |
| Hyperbolic Functions | Yes |
| Package Includes | Battery, Hard Case |
| +/- Switch Key | Yes |
| Equation Editor | Yes |
| Matrices | Yes |
| Simultaneous Equations | Yes |
| Backspace Key | Yes |
| Square Root Key | Yes |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Number of Display Digits | 15 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Trig/Log Functions | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Base Number Calculations | Yes |
| Bond Calculations | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Case | Hard Shell |
| Levels of Parentheses | 23 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Currency Exchange Function | No |
| Variable Statistics | Multiple |
| Power Source(s) | Battery, Solar |
| Display Angle | Fixed |
| Display Characters x Display Lines | 15 x 4 |
| Interest Rate Conversion | No |
| Markup/Down Key | No |
| Time/Date | No |
| Replacement Batteries | LR44 |
| Probability (Random Number) | Yes |
| Size | 6.77 x 3.26 x 0.67 |
| Cash Flow Calculations | No |
| Display Window Resolution | 96 x 31 |
| Global Product Type | Scientific Calculators |
| I/O Port | No |
| Decimal Function | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Display Notation | Numeric |
| Depreciation Calculations | No |
| Calculators Memory | 1 Independent, 9 Variables |
| Higher Mathematical Functions | Statistics, Trigonometry |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 4.4457 |
| Height: | 0.94 |
| Length: | 8.27 |
| Shipping Dimensions: | 8.27" x 3.35" x 0.94" |
| Upc Code: | 686024001096 |
| Case Cube: | 0.01507 |
| Weight: | 0.067 |
| Width/Diameter: | 3.35 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 29.94435 |
| Height: | 3.75 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 10.75" x 3.75" |
| Upc Code: | 30686024001097 |
| Case Cube: | 0.32661 |
| Weight: | 9.78 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.39226 |
| Height: | 9.1 |
| Length: | 23.0 |
| Shipping Dimensions: | 23.0" x 15.0" x 9.1" |
| Upc Code: | 50686024001091 |
| Case Cube: | 1.81684 |
| Weight: | 42.5 |
| Width/Diameter: | 15.0 |

0
