Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Parkwyn Series Club Chair 33" x 26.75" 29", Gray Seat, Back, Oak Base
Manufacturer Number: VP3LCHRGRY
Number: HON-VP3LCHRGRY
Add item to cart:
$1,567.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-VP3LCHRGRY |
| Description: | HON® Parkwyn Series Club Chair 33" x 26.75" 29", Gray Seat, Back, Oak Base |
| Additional Information: |
Offers soft comfort, ample support, and clean lines in a cozy reception area to welcome guests or in a shared space for collaboration. This soft-seating solution provides smart sophistication with a budget-friendly bottom line. Quickly remove the back cushions for easy cleaning. Simplify your life with easy toolless assembly. Crafted in the heartland, tested to quality standards of HON experts. The Parkwyn club chair offers soft comfort, ample support, and clean lines in a cozy reception area to welcome guests or in a shared space for collaboration. This soft-seating solution provides smart sophistication with a budget-friendly bottom line. Quickly remove the back cushions for easy cleaning. Simplify your life with easy toolless assembly. Crafted in the heartland, tested to quality standards of HON experts. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VP3LCHRGRY |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Limited Five-Year Warranty. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Knee Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 17.5" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI\BIFMA Standards |
| Back Height Maximum | 11.5" |
| Back Width Maximum | 33" |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Base/Frame Color | Oak |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Gray |
| Armrest Color | Gray |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Armrest Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 26.75" |
| Caster/Glide Details | Four Plastic Glides |
| Overall Height Maximum | 29" |
| Overall Width Maximum | 33" |
| Back Height Adjustment | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 22.5" |
| Distance Between Arms | 22.5" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Base/Frame Material(s) | Wood |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Multi-Task Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Color Family | Gray |
| Posture Lock | No |
| Seat Fill Material | Foam |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Arm Height From Seat | 8" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Back Color | Gray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.39074 |
| Height: | 19.25 |
| Length: | 32.0 |
| Shipping Dimensions: | 32.0" x 28.75" x 19.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.24884 |
| Weight: | 45.0 |
| Width/Diameter: | 28.75 |

0
