Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
Furniture > Chairs, Stools & Seating Accessories > Chairs/Stools
HON® Parkwyn Series Club Chair 33" x 26.75" 29", Black Seat, Back, Base
Manufacturer Number: VP3LCHRBLK
Number: HON-VP3LCHRBLK
Add item to cart:
$1,567.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-VP3LCHRBLK |
| Description: | HON® Parkwyn Series Club Chair 33" x 26.75" 29", Black Seat, Back, Base |
| Additional Information: |
Offers soft comfort, ample support, and clean lines in a cozy reception area to welcome guests or in a shared space for collaboration. This soft-seating solution provides smart sophistication with a budget-friendly bottom line. Quickly remove the back cushions for easy cleaning. Simplify your life with easy toolless assembly. Crafted in the heartland, tested to quality standards of HON experts. The Parkwyn club chair offers soft comfort, ample support, and clean lines in a cozy reception area to welcome guests or in a shared space for collaboration. This soft-seating solution provides smart sophistication with a budget-friendly bottom line. Quickly remove the back cushions for easy cleaning. Simplify your life with easy toolless assembly. Crafted in the heartland, tested to quality standards of HON experts. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VP3LCHRBLK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Limited Five-Year Warranty. |
| Overall Depth Maximum | 26.75" |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Armrest Material | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Distance Between Arms | 22.5" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Width Maximum | 22.5" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Adjustment | No |
| Color Family | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Back Height Maximum | 11.5" |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Back Width Maximum | 33" |
| Back Surface Material | Fabric |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Caster/Glide Details | Four Plastic Glides |
| Overall Height Maximum | 29" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arms Included | Yes |
| Seat Fill Material | Foam |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Armrest Color | Black |
| Overall Width Maximum | 33" |
| Seat Height Maximum | 17.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI\BIFMA Standards |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Color | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Arm Height From Seat | 8" |
| Knee Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.39074 |
| Height: | 19.25 |
| Length: | 32.0 |
| Shipping Dimensions: | 32.0" x 28.75" x 19.25" |
| Upc Code: | 00094016140317 |
| Case Cube: | 10.24884 |
| Weight: | 45.0 |
| Width/Diameter: | 28.75 |

0
