Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Prominent™ High-Back Task Stool Supports Up to 250 lb, 21" 28.1" Seat Height, Black
Manufacturer Number: VL539MM10
Number: HON-VL539MM10
Add item to cart:
$656.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-VL539MM10 |
| Description: | HON® Prominent™ High-Back Task Stool Supports Up to 250 lb, 21" 28.1" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
HON Prominent seating is well-known for a high level of comfort and style. This high-back task stool brings a higher level of comfort to sit-to-stand and standing-height worksurfaces. Height- and width-adjustable arms and an adjustable footring allow you to fit your chair to your specific needs, which makes this chair ideal for a variety of users and spaces. Breathable woven mesh back conforms to the upper body for added support. Contoured, breathable mesh seat cushion features two layers of padding for greater comfort. Frame and five-star base are molded from fiberglass-reinforced resin for increased durability. Adaptable design for professional, administrative and technology functions as well as meeting workspaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VL539MM10 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 48101915 |
| Warranty | Backed by the HON Limited Five-Year Warranty. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 28.1" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Height Minimum | 42.9" |
| Back Height Maximum | 22.8" |
| Back Width Maximum | 17.1" |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Seat Depth Maximum | 17.1" |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Base/Frame Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Black |
| Armrest Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material | Mesh |
| Armrest Material | Aluminum |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 27.5" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Overall Height Maximum | 50" |
| Overall Width Maximum | 28.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 20.5" |
| Distance Between Arms | 21" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Multi-Task Control | No |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Seat Height Minimum | 21" |
| Color Family | Black |
| Posture Lock | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Arm Height From Seat | 36.4" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Back Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.70246 |
| Height: | 25.98 |
| Length: | 26.57 |
| Shipping Dimensions: | 26.57" x 14.17" x 25.98" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.66053 |
| Weight: | 43.6 |
| Width/Diameter: | 14.17 |

0
