Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Prominent™ High-Back Task Stool Supports Up to 250 lb, 15.94" 19.69" Seat Height, Black
Manufacturer Number: VL537MST3
Number: HON-VL537MST3
Add item to cart:
$559.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-VL537MST3 |
| Description: | HON® Prominent™ High-Back Task Stool Supports Up to 250 lb, 15.94" 19.69" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
HON Prominent seating is well-known for a high level of comfort and style. This high-back task stool brings a higher level of comfort to sit-to-stand and standing-height worksurfaces. Height- and width-adjustable arms and an adjustable footring allow you to fit your chair to your specific needs, which makes this chair ideal for a variety of users and spaces. Breathable woven mesh back conforms to the upper body for added support. Contoured, breathable mesh seat cushion features two layers of padding for greater comfort. Frame and five-star base are molded from fiberglass-reinforced resin for increased durability. Adaptable design for professional, administrative and technology functions as well as meeting workspaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VL537MST3 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Backed by the HON Limited Five-Year Warranty. |
| Overall Depth Maximum | 25.59" |
| Seat Depth Maximum | 17.05" |
| Armrest Material | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Distance Between Arms | 21.78" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Seat Height Minimum | 15.94" |
| Seat Width Maximum | 20.47" |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Overall Width Minimum | 20.08" |
| Color Family | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Back Height Maximum | 21.06" |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Back Width Maximum | 17.13" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Overall Height Maximum | 43.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arms Included | Yes |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Overall Width Maximum | 26.57" |
| Seat Height Maximum | 19.69" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 15.35" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards. |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Color | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Arm Height From Seat | 30.91" |
| Knee Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.76613 |
| Height: | 24.01 |
| Length: | 31.49 |
| Shipping Dimensions: | 31.49" x 15.15" x 24.01" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.62878 |
| Weight: | 51.48 |
| Width/Diameter: | 15.15 |

0
