Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Solve® Series Upholstered Back Task Stool Supports Up to 300 lb, 23" 33" Seat Height, Ink Seat/Back, Black Base
Manufacturer Number: SVSU1ACLC10T
Number: HON-SVSU1ACLC10T
Add item to cart:
$938.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SVSU1ACLC10T |
| Description: | HON® Solve® Series Upholstered Back Task Stool Supports Up to 300 lb, 23" 33" Seat Height, Ink Seat/Back, Black Base |
| Additional Information: |
The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. Warranted for users up to 300 lbs. Upholstered front over charcoal ReActiv® back. Utilizing all the comfort and supportive benefits of the ReActiv® back, the upholstered ReActiv back features a fabric cover over the hexagonal back. This provides additional support along with a more conservative aesthetic and a variety of design options. The answer for comfort and versatility. The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. Warranted for users up to 300 lbs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SVSU1ACLC10T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Color | Ink |
| Overall Width Maximum | 29.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Type | T-Bar |
| Multi-Task Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Color Family | Gray |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Back Width Maximum | 19" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Depth Minimum | 16" |
| Overall Depth Maximum | 28.75" |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Asynchronous Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Arms Included | Yes |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Overall Height Minimum | 43" |
| Back Height Maximum | 22" |
| Armrest Color | Black |
| Back Color | Ink |
| Knee Tilt | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Overall Width Minimum | 27" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 53" |
| Armrest Material | Plastic |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. Optional Arms sold and shipped separately. |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Seat Height Minimum | 23" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.80249 |
| Height: | 17.75 |
| Length: | 26.75 |
| Shipping Dimensions: | 26.75" x 26.75" x 17.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 7.35025 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 26.75 |

0
