Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Solve® Series ReActiv® Back Task Stool Supports Up to 300 lb, 23" 33" Seat Height, Ink Charcoal Black Base
Manufacturer Number: SVSR1ACLC10T
Number: HON-SVSR1ACLC10T
Add item to cart:
$908.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SVSR1ACLC10T |
| Description: | HON® Solve® Series ReActiv® Back Task Stool Supports Up to 300 lb, 23" 33" Seat Height, Ink Charcoal Black Base |
| Additional Information: |
The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. Designed for users up to 300 lb. The ReActiv® hexagonal design is molded from flexible thermoplastic elastomers and contains dozens of intersecting nodes which flex independently and move with your body, delivering continuous support while allowing air to flow for lasting comfort. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SVSR1ACLC10T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Integral Lumbar Support | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Depth Maximum | 29.5" |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Posture Lock | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Seat Height Minimum | 23" |
| Back Width Maximum | 18" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Armrest Material | Plastic |
| Overall Height Minimum | 43" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Knee Tilt | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Height Maximum | 22" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Ink |
| Overall Height Maximum | 52.75" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Back Color | Charcoal |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Gray |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Width Maximum | 29.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Minimum | 16" |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.80249 |
| Height: | 17.75 |
| Length: | 26.75 |
| Shipping Dimensions: | 26.75" x 26.75" x 17.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 7.35025 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 26.75 |

0
