Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Solve® Series Mesh Back Task Stool Supports Up to 300 lb, 23" 33" Seat Height, Ink Seat/Back, Black Base
Manufacturer Number: SVSM1ALC10T
Number: HON-SVSM1ALC10T
Add item to cart:
$910.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SVSM1ALC10T |
| Description: | HON® Solve® Series Mesh Back Task Stool Supports Up to 300 lb, 23" 33" Seat Height, Ink Seat/Back, Black Base |
| Additional Information: |
The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. The unique ilira®-Stretch Mesh material moves in four directions to provide responsive, multidirectional support for your lumbar. The soft nature of the ilira-stretch envelops you in hammock-like comfort, while providing the right level of support throughout the day. The answer for comfort and versatility. The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. Warranted for users up to 300 lbs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SVSM1ALC10T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Color | Ink |
| Overall Width Maximum | 29.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Multi-Task Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Color Family | Gray |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Back Width Maximum | 19" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Depth Minimum | 16" |
| Overall Depth Maximum | 28.75" |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Asynchronous Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Arms Included | Yes |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Product Compostability Indicator | N |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Overall Height Minimum | 43" |
| Back Height Maximum | 22" |
| Armrest Color | Black |
| Back Color | Ink |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Surface Material | Mesh |
| Overall Width Minimum | 27" |
| Total Recycled Content Percent | 48% |
| Overall Height Maximum | 53" |
| Armrest Material | Plastic |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 38% |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Seat Height Minimum | 23" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.66644 |
| Height: | 17.75 |
| Length: | 26.75 |
| Shipping Dimensions: | 26.75" x 26.75" x 17.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 7.35025 |
| Weight: | 49.0 |
| Width/Diameter: | 26.75 |

0
