Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Solve® Series ReActiv® Back Task Chair Supports Up to 300 lb, 18" 23" Seat Height, Ink Charcoal Black Base
Manufacturer Number: SVR1ACLC10TK
Number: HON-SVR1ACLC10TK
Add item to cart:
$789.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SVR1ACLC10TK |
| Description: | HON® Solve® Series ReActiv® Back Task Chair Supports Up to 300 lb, 18" 23" Seat Height, Ink Charcoal Black Base |
| Additional Information: |
The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. The ReActiv® hexagonal design is molded from flexible thermoplastic elastomers and contains dozens of intersecting nodes which flex independently and move with your body, delivering continuous support while allowing air to flow for lasting comfort. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SVR1ACLC10TK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arms Included | Yes |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Overall Height Minimum | 37" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Back Surface Material | Mesh |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Back Height Maximum | 22" |
| Overall Width Maximum | 29.5" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Armrest Material | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Overall Height Maximum | 41.75" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Overall Depth Maximum | 29.5" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Ink |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Armrest Color | Black |
| Back Color | Charcoal |
| Seat Height Minimum | 18" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Base/Frame Color | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 18" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Depth Minimum | 18" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Color Family | Gray |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Seat Height Maximum | 23" |
| Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.41399 |
| Height: | 13.75 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 26.0" x 13.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.58594 |
| Weight: | 47.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
