Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Solve® Series Mesh Back Task Chair Supports Up to 300 lb, 16" 22" Seat Height, Ink Black Back/Base
Manufacturer Number: SVM1ALC10TK
Number: HON-SVM1ALC10TK
Add item to cart:
$754.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SVM1ALC10TK |
| Description: | HON® Solve® Series Mesh Back Task Chair Supports Up to 300 lb, 16" 22" Seat Height, Ink Black Back/Base |
| Additional Information: |
The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. The unique 4-way stretch Mesh material moves in four directions to provide responsive, multidirectional support for your lumbar. The soft nature of the ilira-stretch envelops you in hammock-like comfort, while providing the right level of support throughout the day. The answer for comfort and versatility. The synchronized seat and back move in harmony with the user to provide continuous comfort. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Height- and width-adjustable arms for upper body support. Warranted for users up to 300 lbs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SVM1ALC10TK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Overall Height Minimum | 37" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Color Family | Gray |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Multi-Task Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Width Minimum | 27" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Armrest Material | Plastic |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Height Maximum | 42" |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Depth Minimum | 16" |
| Seat Height Minimum | 16" |
| Overall Depth Minimum | 28.75" |
| Overall Width Maximum | 29.75" |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Distance Between Arms | 20" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Height Maximum | 22" |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Seat Color | Ink |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Posture Lock | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 19" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Armrest Color | Black |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Arms Included | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.77203 |
| Height: | 13.75 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 26.0" x 13.75" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.58594 |
| Weight: | 49.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |

0
