Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® SmartLink™ Task Chair Supports Up to 275 lb, 34.75" Seat Height, Onyx Seat/Back, Black Base, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: SSTK18BHLON
Number: HON-SSTK18BHLON
Add item to cart:
$433.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SSTK18BHLON |
| Description: | HON® SmartLink™ Task Chair Supports Up to 275 lb, 34.75" Seat Height, Onyx Seat/Back, Black Base, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Learning Curve design flexes in any direction to support even the most fidgety student. One-piece plastic design is a breeze to clean. 360-degree swivel allows for movement in any direction. Armless design fits snugly underneath any desk. Pneumatic height adjustment fits students of all ages and sizes. Hard casters allow anyone to move the chair all over the classroom. Learning Curve design flexes in any direction to support even the most fidgety student. One-piece plastic design is a breeze to clean. 360° swivel allows for movement in any direction. Armless design fits snugly underneath any desk. Pneumatic height adjustment fits students of all ages and sizes. Hard casters allow anyone to move the chair all over the classroom. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SSTK18BHLON |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $433.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty |
| Overall Depth Maximum | 22.63" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Multi-Task Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Global Product Type | Classroom Chairs |
| Back Color | Onyx |
| Knee Tilt | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training, General Office & Task |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Height Maximum | 34.75" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Soft Flooring |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Width Maximum | 22.5" |
| Seat Height Maximum | 34.75" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Back Height Maximum | 13.75" |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Seat Color | Onyx |
| Posture Lock | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 15" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Depth Maximum | 22.63" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Back Surface Material | Plastic |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arms Included | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.07473 |
| Height: | 15.0 |
| Length: | 27.31 |
| Shipping Dimensions: | 27.31" x 23.81" x 15.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.64454 |
| Weight: | 23.0 |
| Width/Diameter: | 23.81 |

0
