Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® SmartLink Four-Leg Chair 19.5" x 19.63" 31", Onyx Seat, Base, 4/Carton
Manufacturer Number: SL4L18EONP
Number: HON-SL4L18EONP
Add item to cart:
$760.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SL4L18EONP |
| Description: | HON® SmartLink Four-Leg Chair 19.5" x 19.63" 31", Onyx Seat, Base, 4/Carton |
| Additional Information: |
SmartLink chairs feature responsive contoured geometry to support the way people move, allowing them to turn around, sit sideways, lean back, and stay comfortable and focused for longer periods of time. This four-leg armless chair supports learning by allowing for a variety of postures. The single-piece seat is easy to clean and maintain. Tubular steel frame withstands anything students throw at it. Stacks up to five high on the floor to clear room when needed. SmartLink chairs feature responsive contoured geometry to support the way people move, allowing them to turn around, sit sideways, lean back, and stay comfortable and focused for longer periods of time. This four-leg armless chair supports learning by allowing for a variety of postures. The single-piece seat is easy to clean and maintain. Tubular steel frame withstands anything students throw at it. Stacks up to five high on the floor to clear room when needed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SL4L18EONP |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56110000 |
| Warranty | Backed by the Hon Full Lifetime Warranty. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | Polypropylene |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arms Included | No |
| Stacking Density | 5 |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Global Product Type | Classroom Chairs |
| Back Surface Material | Polypropylene |
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training, General Office & Task |
| Back Height Maximum | 13" |
| Overall Width Maximum | 19.5" |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Maximum | 31" |
| Overall Depth Maximum | 19.63" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Onyx |
| Back Color | Onyx |
| Product Compostability Indicator | N |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Platinum |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 15" |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Asynchronous Control | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standard |
| Color Family | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.47446 |
| Height: | 22.88 |
| Length: | 41.0 |
| Shipping Dimensions: | 41.0" x 30.75" x 22.88" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 16.69326 |
| Weight: | 58.0 |
| Width/Diameter: | 30.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 3.47446 |
| Height: | 22.88 |
| Length: | 41.0 |
| Shipping Dimensions: | 41.0" x 30.75" x 22.88" |
| Upc Code: | 645162612205 |
| Case Cube: | 16.69326 |
| Weight: | 58.0 |
| Width/Diameter: | 30.75 |

0
