Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® SmartLink Four-Leg Chair Supports Up to 275 lb, 18" Seat Height, Lava Seat/Back, Platinum Base, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: SL4L18ELAP
Number: HON-SL4L18ELAP
Add item to cart:
$791.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SL4L18ELAP |
| Description: | HON® SmartLink Four-Leg Chair Supports Up to 275 lb, 18" Seat Height, Lava Seat/Back, Platinum Base, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
SmartLink chairs feature responsive contoured geometry to support the way people move, allowing them to turn around, sit sideways, lean back, and stay comfortable and focused for longer periods of time. This four-leg armless chair supports learning by allowing for a variety of postures. The single-piece seat is easy to clean and maintain. Tubular steel frame withstands anything students throw at it. Stacks up to five high on the floor to clear room when needed. SmartLink chairs feature responsive contoured geometry to support the way people move, allowing them to turn around, sit sideways, lean back, and stay comfortable and focused for longer periods of time. This four-leg armless chair supports learning by allowing for a variety of postures. The single-piece seat is easy to clean and maintain. Tubular steel frame withstands anything students throw at it. Stacks up to five high on the floor to clear room when needed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SL4L18ELAP |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $791.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 16.5" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arms Included | No |
| Stacking Density | Up to 5 |
| Seat Depth Maximum | 16.25" |
| Global Product Type | Classroom Chairs |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Soft Flooring |
| Back Surface Material | Plastic |
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training, General Office & Task |
| Back Height Maximum | 13" |
| Overall Width Maximum | 19.5" |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Maximum | 31" |
| Overall Depth Maximum | 19.63" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Color | Lava |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Back Color | Lava |
| Product Compostability Indicator | N |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Platinum |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 15" |
| Asynchronous Control | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Color Family | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.47446 |
| Height: | 22.88 |
| Length: | 41.0 |
| Shipping Dimensions: | 41.0" x 30.75" x 22.88" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 16.69326 |
| Weight: | 58.0 |
| Width/Diameter: | 30.75 |

0
