Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Accommodate® Series Guest Chair Fabric Upholstery, 23.5" x 22.25" 31.5", Black Seat/Back, Textured Base, 2/Carton
Manufacturer Number: SGS6NBCU10CK
Number: HON-SGS6NBCU10CK
Add item to cart:
$1,090.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SGS6NBCU10CK |
| Description: | HON® Accommodate® Series Guest Chair Fabric Upholstery, 23.5" x 22.25" 31.5", Black Seat/Back, Textured Base, 2/Carton |
| Additional Information: |
Durable, comfortable and flexible with an attractive aesthetic that integrates wonderfully into nearly any environment. Comfort-contoured back and seat with waterfall seat edge. High-density molded-foam fill throughout the seat and back. Tube-rolled steel frame and wall-saver legs. Lightweight, easy-to-maneuver with a stackable design. Chairs ship with both dual-wheel swivel casters and protective nylon glides. When form and function are perfectly divided. Seat cushion contours reduce pressure points to provide support exactly where needed. ilira-stretch M4 knit fabric back cradles spine. Additional support bar on back frame increases overall strength. Controls on this chair are easy to reach and simple to understand, featuring only one lever and front-access tilt tension. Synchro-tilt mechanism reclines the back at a higher ratio than the seat for proper back alignment. Warranted for users up to 300 lbs. Height- and width-adjustable arms. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SGS6NBCU10CK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Overall Depth Maximum | 22.25" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Textured Black |
| Caster/Glide Details | (4) 1.97" Dual-Wheel Swivel Casters, (4) End-Cap Glides |
| Special Features | Fabric Upholstery |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Package Includes | (4) Bayonet-Style Dual-Wheel Swivel Casters (Hard Floors & Low-Pile Carpeting), (4) Nylon Glides (All Flooring Types) |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Multi-Task Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Back Color | Black |
| Knee Tilt | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Overall Height Maximum | 31.5" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Fill Material | High-Density Molded Foam |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Fill Material | High-Density Molded Foam |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Width Maximum | 23.5" |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Height Maximum | 16" |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Width Maximum | 20" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 21% |
| Seat Depth Maximum | 20" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 21% |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Surface Material | Fabric |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Book Box Indicator | No |
| Total Recycled Content Percent | 42% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arms Included | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.91788 |
| Height: | 25.25 |
| Length: | 34.25 |
| Shipping Dimensions: | 34.25" x 25.5" x 25.25" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 12.76199 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 25.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 3.91788 |
| Height: | 25.25 |
| Length: | 34.25 |
| Shipping Dimensions: | 34.25" x 25.5" x 25.25" |
| Upc Code: | 196785566142 |
| Case Cube: | 12.76199 |
| Weight: | 50.0 |
| Width/Diameter: | 25.5 |

0
