Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Accommodate® Series Guest Chair with Arms, Fabric Upholstery, 23.25" x 22.25" 32", Black Seat/Back, Charblack Legs, 2/Carton
Manufacturer Number: HSGS6.F.B.CU10.CBK
Number: HON-SGS6FBC10C
Add item to cart:
$1,155.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-SGS6FBC10C |
| Description: | HON® Accommodate® Series Guest Chair with Arms, Fabric Upholstery, 23.25" x 22.25" 32", Black Seat/Back, Charblack Legs, 2/Carton |
| Additional Information: |
Durable, comfortable and flexible with an attractive aesthetic that integrates wonderfully into nearly any environment. Comfort-contoured back and seat with waterfall seat edge. High-density molded-foam fill throughout the seat and back. Tube-rolled steel frame and wall-saver legs. Lightweight, easy-to-maneuver with a stackable design. Chairs ship with both dual-wheel swivel casters and protective nylon glides. When form and function are perfectly divided. Seat cushion contours reduce pressure points to provide support exactly where needed. ilira-stretch M4 knit fabric back cradles spine. Additional support bar on back frame increases overall strength. Controls on this chair are easy to reach and simple to understand, featuring only one lever and front-access tilt tension. Synchro-tilt mechanism reclines the back at a higher ratio than the seat for proper back alignment. Warranted for users up to 300 lbs. Height- and width-adjustable arms. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HSGS6.F.B.CU10.CBK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Arm Height From Seat | 8" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Package Includes | (4) Bayonet-Style Dual-Wheel Swivel Casters (Hard Floors & Low-Pile Carpeting), (4) Nylon Glides (All Flooring Types) |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 22.25" |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Color | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Armrest Material | Nylon GF, Steel |
| Overall Width Maximum | 23.25" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Arm Type | Loop |
| Back Width Maximum | 20" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Maximum | 16.25" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Fill Material | High-Density Molded Foam |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Width Maximum | 17.5" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Charblack |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Book Box Indicator | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Fill Material | High-Density Molded Foam |
| Knee Tilt | No |
| Caster/Glide Details | (4) 1.97" Dual-Wheel Swivel Casters, (4) End-Cap Glides |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Special Features | Fixed Arms & Fabric Upholstery—Arms provide additional upper body support. |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Color | Black |
| Back Surface Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 32" |
| Arms Included | Yes |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Seat Depth Maximum | 20.75" |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Distance Between Arms | 20" |
| Back Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.86726 |
| Height: | 40.13 |
| Length: | 29.0 |
| Shipping Dimensions: | 29.0" x 29.0" x 40.13" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 19.53086 |
| Weight: | 56.0 |
| Width/Diameter: | 29.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 2.86726 |
| Height: | 40.13 |
| Length: | 29.0 |
| Shipping Dimensions: | 29.0" x 29.0" x 40.13" |
| Upc Code: | 196785466176 |
| Case Cube: | 19.53086 |
| Weight: | 56.0 |
| Width/Diameter: | 29.0 |

0
