Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ruck™ Laminate Stool Task Supports up to 300 lb, 30" Seat Height, Pinnacle Seat/Base, Silver Frame, Ships in 7-10 Bus Days
Manufacturer Number: RUCK5LPINCP8
Number: HON-RUCK5LPINCP8
Add item to cart:
$814.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-RUCK5LPINCP8 |
| Description: | HON® Ruck™ Laminate Stool Task Supports up to 300 lb, 30" Seat Height, Pinnacle Seat/Base, Silver Frame, Ships in 7-10 Bus Days |
| Additional Information: |
Support common areas like cafes and collaborative spaces with both style and contoured comfort. Lightweight frame can be easily moved to make room for social distancing. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Single piece shell can be quickly wiped down for easy maintenance. Stacks six high on the floor to maximize space. Wallsaver leg design protects surroundings and create a strong balanced look. Glides move effortlessly on hard surfaces. Support common areas like cafes and collaborative spaces with both style and contoured comfort. Lightweight frame can be easily moved to make room for social distancing. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Single piece shell can be quickly wiped down for easy maintenance. Stacks six high on the floor to maximize space. Wallsaver leg design protects surroundings and create a strong balanced look. Glides move effortlessly on hard surfaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | RUCK5LPINCP8 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Seat Color | Pinnacle |
| Overall Height Maximum | 43.25" |
| Multi-Task Control | No |
| Stacking Density | Up to 6 |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Asynchronous Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Back Width Maximum | 17" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Seat Height Maximum | 30" |
| Knee Tilt | No |
| Overall Height Minimum | 43.25" |
| Back Height Maximum | 15.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 25.75" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Back Color | Pinnacle |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Width Maximum | 24" |
| Back Surface Material | Laminate |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Depth Maximum | 17.25" |
| Color Family | Brown |
| Back Surface Material Family | Laminate |
| Weight (Fully Assembled) | 19 lbs |
| Posture Lock | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | Laminate |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Laminate |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.67802 |
| Height: | 25.0 |
| Length: | 47.5 |
| Shipping Dimensions: | 47.5" x 27.75" x 25.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 19.0701 |
| Weight: | 32.0 |
| Width/Diameter: | 27.75 |

0
