Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ruck™ Laminate Chair Supports Up to 300 lb, 18" Seat Height, Charcoal Seat/Back, Silver Base, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: RUCK1LSP8
Number: HON-RUCK1LSP8
Add item to cart:
$679.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-RUCK1LSP8 |
| Description: | HON® Ruck™ Laminate Chair Supports Up to 300 lb, 18" Seat Height, Charcoal Seat/Back, Silver Base, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Support common areas like cafes and collaborative spaces with both style and contoured comfort. Lightweight frame can be easily moved to make room for social distancing. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Single piece shell can be quickly wiped down for easy maintenance. Stacks six high on the floor to maximize space. Wallsaver leg design protects surroundings and create a strong balanced look. Glides move effortlessly on hard surfaces. Support common areas like cafes and collaborative spaces with both style and contoured comfort. Lightweight frame can be easily moved to make room for social distancing. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Single piece shell can be quickly wiped down for easy maintenance. Stacks six high on the floor to maximize space. Wallsaver leg design protects surroundings and create a strong balanced look. Glides move effortlessly on hard surfaces. Wall saver design creates a strong, balanced look. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | RUCK1LSP8 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Book Box Indicator | No |
| Caster/Glide Details | Plastic Glide |
| Seat Color | Charcoal |
| Overall Height Maximum | 31" |
| Multi-Task Control | No |
| Stacking Density | Up to 6 |
| Dual-Action Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Asynchronous Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Classroom & Training, Conference & Meeting |
| Back Width Maximum | 17" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Total Recycled Content Percent | 18% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Base/Frame Color | Textured Silver |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Knee Tilt | No |
| Back Height Maximum | 15.25" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 13% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 23.5" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
| Back Color | Charcoal |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Width Maximum | 22.25" |
| Back Surface Material | Laminate |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Depth Maximum | 17.25" |
| Color Family | Gray |
| Back Surface Material Family | Laminate |
| Weight (Fully Assembled) | 14 lb |
| Posture Lock | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Surface Material | Laminate |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Laminate |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.47033 |
| Height: | 36.06 |
| Length: | 27.13 |
| Shipping Dimensions: | 27.13" x 27.63" x 36.06" |
| Upc Code: | 00195540203261 |
| Case Cube: | 15.64273 |
| Weight: | 23.0 |
| Width/Diameter: | 27.63 |

0
