Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ruck™ Laminate Chair Supports Up to 300 lb, 18" Seat Height, Pinnacle Seat/Back, Silver Base, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: RUCK1LPINCP8
Number: HON-RUCK1LPINCP8
Add item to cart:
$679.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-RUCK1LPINCP8 |
| Description: | HON® Ruck™ Laminate Chair Supports Up to 300 lb, 18" Seat Height, Pinnacle Seat/Back, Silver Base, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Support common areas like cafes and collaborative spaces with both style and contoured comfort. Lightweight frame can be easily moved to make room for social distancing. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Single piece shell can be quickly wiped down for easy maintenance. Stacks six high on the floor to maximize space. Wallsaver leg design protects surroundings and create a strong balanced look. Glides move effortlessly on hard surfaces. Support common areas like cafes and collaborative spaces with both style and contoured comfort. Lightweight frame can be easily moved to make room for social distancing. Waterfall seat edge promotes better leg circulation. Single piece shell can be quickly wiped down for easy maintenance. Stacks six high on the floor to maximize space. Wallsaver leg design protects surroundings and create a strong balanced look. Glides move effortlessly on hard surfaces. Wall saver design creates a strong, balanced look. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | RUCK1LPINCP8 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Total Recycled Content Percent | 18% |
| Arms Included | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 23.5" |
| Posture Lock | No |
| Stacking Density | Up to 6 |
| Back Height Adjustment | No |
| Book Box Indicator | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Weight (Fully Assembled) | 14 lb |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material Family | Laminate |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Color | Pinnacle |
| Back Width Maximum | 17" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Surface Material | Laminate |
| Color Family | Brown |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Caster/Glide Details | Plastic Glides |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 13% |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
| Back Color | Pinnacle |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Classroom & Training, Conference & Meeting |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Maximum | 15.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 22.25" |
| Base/Frame Color | Textured Silver |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Overall Height Maximum | 31" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Seat Surface Material Family | Laminate |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Depth Maximum | 17.25" |
| Back Surface Material | Laminate |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.47033 |
| Height: | 36.06 |
| Length: | 27.13 |
| Shipping Dimensions: | 27.13" x 27.63" x 36.06" |
| Upc Code: | 00195540291947 |
| Case Cube: | 15.64273 |
| Weight: | 23.0 |
| Width/Diameter: | 27.63 |

0
