Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® SmartLink Student Desk Rectangle, 20" x 26" 23" to 33", White, 2/Carton
Manufacturer Number: RECT2026EG1T
Number: HON-RECT2026EG1T
Add item to cart:
$793.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-RECT2026EG1T |
| Description: | HON® SmartLink Student Desk Rectangle, 20" x 26" 23" to 33", White, 2/Carton |
| Additional Information: |
Creativity in the classroom comes naturally with a SmartLink student desk. With its unique shape and lightweight mobility, you can reconfigure any learning environment to encourage and inspire every student. This set of two adjustable height student desks moves from 23H to 33H to support students of various ages and sizes. The hard plastic top is durable enough to withstand year after year in a school setting, and features integrated pencil grooves. Make learning more inclusive with right- and left-handed functionality. Keep things clean with easily sanitized, high quality materials. Creativity in the classroom comes naturally with a SmartLink student desk. With its unique shape and lightweight mobility, you can reconfigure any learning environment to encourage and inspire every student. This set of two adjustable height student desks moves from 23 high to 33 high to support students of various ages and sizes. The hard plastic top is durable enough to withstand year after year in a school setting, and features integrated pencil grooves. Make learning more inclusive with right- and left-handed functionality. Keep things clean with easily sanitized, high quality materials. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | RECT2026EG1T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, School & Reading Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56110000 |
| Warranty | Backed by the HON Limited Five-Year Warranty. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Shelves | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Special Features | Rectangle |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Edge Detail Profile | T-Mold |
| Pedestal Count | 0 |
| Base Material | Steel |
| Overall Height (Max) | 33" |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Overall Width (Max) | 20" |
| Color Family | White |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | School & Reading Desks |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Worksurface/Base Color | White |
| Overall Depth (Max) | 26" |
| Series Name | SmartLink |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Plastic |
| Overall Height (Min) | 23" |
| Worksurface Thickness | 0.75" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI\BIFMA Standards |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.20289 |
| Height: | 21.312 |
| Length: | 32.125 |
| Shipping Dimensions: | 32.125" x 23.193" x 21.312" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 9.18926 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 23.193 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.20289 |
| Height: | 21.312 |
| Length: | 32.125 |
| Shipping Dimensions: | 32.125" x 23.193" x 21.312" |
| Upc Code: | 193492795339 |
| Case Cube: | 9.18926 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 23.193 |

0
