Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Metro Classic Series Single Pedestal "L" Workstation Desk Left 66" x 30" 29.5", Mahogany/Charcoal
Manufacturer Number: HP3266L.N.S
Number: HON-P3266LNS
Add item to cart:
$1,600.91
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-P3266LNS |
| Description: | HON® Metro Classic Series Single Pedestal "L" Workstation Desk Left 66" x 30" 29.5", Mahogany/Charcoal |
| Additional Information: |
Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. Durable laminate top resists marking. Painted monochromatic legs, flush end panels and drawer pulls. High-sided file drawer with full-extension triple-tied cradles and ball bearing slides; box drawer extends three-quarters on nylon rollers. Central locking center drawer with HON® "One Key" interchangeable lock cores. Worksurface grommets for cable management. Modesty panel provides privacy. Classic, no-nonsense styling for the practical, well-organized office. Attractively finished laminate tops resist marks, scratches and stains. Color-matched legs, frame panels, drawers and handles. Full-suspension file drawers. Universal-lock center drawer. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HP3266L.N.S |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,930.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 66 x 30, Desk, Desks, Escritoire, Furniture, HON, Mahogany/Charcoa, Metal, Metro Classic, Office Furniture, Office Suites, Single Pedestal, Steel, Workstation, Workstations, Writing-Table |
| Worksurface/Base Color | Mahogany/Charcoal |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Color Family | Mahogany |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Pedestal Count | 1 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Drawer Type | Left: Box/File, Center: Box |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® Metro Classic Series |
| Edge Detail Profile | Square |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| For Use With | HON® Metro Classic Series Mahogany/Charcoal Return |
| Number of Drawers | 3 |
| Base Material | Metal |
| Worksurface Material | Laminate |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Disclaimer Statement | Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Total Recycled Content Percent | 47% |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.63267 |
| Height: | 22.5 |
| Length: | 69.0 |
| Shipping Dimensions: | 69.0" x 33.0" x 22.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 29.64844 |
| Weight: | 167.0 |
| Width/Diameter: | 33.0 |

0
