Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Metro Classic Series Single Pedestal "L" Workstation Desk Right 66" x 30" 29.5", Mahogany/Charcoal
Manufacturer Number: HP3265R.N.S
Number: HON-P3265RNS
Add item to cart:
$1,600.91
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-P3265RNS |
| Description: | HON® Metro Classic Series Single Pedestal "L" Workstation Desk Right 66" x 30" 29.5", Mahogany/Charcoal |
| Additional Information: |
Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. Durable laminate top resists marking. Painted monochromatic legs, flush end panels and drawer pulls. High-sided file drawer with full-extension triple-tied cradles and ball bearing slides; box drawer extends three-quarters on nylon rollers. Central locking center drawer with HON® "One Key" interchangeable lock cores. Worksurface grommets for cable management. Modesty panel provides privacy. Classic, no-nonsense styling for the practical, well-organized office. Attractively finished laminate tops resist marks, scratches and stains. Color-matched legs, frame panels, drawers and handles. Full-suspension file drawers. Universal-lock center drawer. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HP3265R.N.S |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,930.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | 66 x 30, Desk, Desks, Escritoire, Furniture, HON, Mahogany/Charcoal, Metal, Metro Classic, Office Furniture, Office Suites, Single Pedestal, Steel, Workstation, Workstations, Writing-Table |
| Number of Drawers | 3 |
| Worksurface Material | Laminate |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Pedestal Count | 1 |
| Base Material | Metal |
| Number of Shelves | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Square |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Disclaimer Statement | Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Drawer Type | Right: Box/File, Center: Box |
| Color Family | Mahogany |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| For Use With | HON® Metro Classic Series Mahogany/Charcoal Return |
| Worksurface/Base Color | Mahogany/Charcoal |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Total Recycled Content Percent | 47% |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Series Name | HON® Metro Classic Series |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.87776 |
| Height: | 21.13 |
| Length: | 32.56 |
| Shipping Dimensions: | 32.56" x 38.56" x 21.13" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.35243 |
| Weight: | 167.0 |
| Width/Diameter: | 38.56 |

0
