Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Metro Classic Series Single Pedestal "L" Workstation Desk Right 66" x 30" 29.5", Mocha/Black
Manufacturer Number: HP3265R.MOCH.P
Number: HON-P3265RMOP
Add item to cart:
$1,600.91
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-P3265RMOP |
| Description: | HON® Metro Classic Series Single Pedestal "L" Workstation Desk Right 66" x 30" 29.5", Mocha/Black |
| Additional Information: |
Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. Durable laminate top resists marking. Painted monochromatic legs, flush end panels and drawer pulls. High-sided file drawer with full-extension triple-tied cradles and ball bearing slides; box drawer extends three-quarters on nylon rollers. Central locking center drawer with HON® "One Key" interchangeable lock cores. Worksurface grommets for cable management. Modesty panel provides privacy. Classic, no-nonsense styling for the practical, well-organized office. Attractively finished laminate tops resist marks, scratches and stains. Color-matched legs, frame panels, drawers and handles. Full-suspension file drawers. Universal-lock center drawer. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HP3265R.MOCH.P |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,930.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Executive & Office Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Desk, HON, Metal, Metro, Mocha, Office Furniture |
| Number of Drawers | 3 |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Series Name | HON® Metro Classic Series |
| Worksurface/Base Color | Mocha/Black |
| Total Recycled Content Percent | 47% |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| For Use With | HON® Metro Classic Series Mocha/Black Return |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Number of Shelves | 0 |
| Edge Detail Profile | Square |
| Worksurface Material | Laminate |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Base Material | Metal |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Drawer Type | Right: Box/File, Center: Box |
| Disclaimer Statement | Use alone or combine with Return to create an "L" workstation. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Color Family | Brown |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Pedestal Count | 1 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.79258 |
| Height: | 22.5 |
| Length: | 68.38 |
| Shipping Dimensions: | 68.38" x 32.38" x 22.5" |
| Upc Code: | 03534924531700 |
| Case Cube: | 28.83001 |
| Weight: | 167.0 |
| Width/Diameter: | 32.38 |

0
