Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Nucleus® Series Recharge Guest Chair Supports Up to 300 lb, 17.62" Seat Height, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: NR6FMC10P71
Number: HON-NR6FMC10P71
Add item to cart:
$656.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-NR6FMC10P71 |
| Description: | HON® Nucleus® Series Recharge Guest Chair Supports Up to 300 lb, 17.62" Seat Height, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Constructed from innovative materials to deliver comfort from the inside out. Ideal for the office, multipurpose rooms, training rooms and common areas. Breathable four-way stretch mesh back cradles your spine. Back also pivots and flexes to your desired position. Stacks up to four high for quick rearrangement. Comfort from the inside out. Slender, contemporary look coordinates well with all office environments. Unique materials and innovative construction deliver surprising comfort without bulky padding. Multidirectional stretch mesh back puts lumbar support right where you need it. Internal structure of seat uses unique stretch material that eliminates pressure points. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | NR6FMC10P71 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Armrest Color | Black |
| Overall Width Maximum | 20.93" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Armrest Material | Polypropylene |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Distance Between Arms | 21.5" |
| Seat Height Minimum | 17.62" |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Type | Loop |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Color | Black |
| Back Width Maximum | 17" |
| Back Height Minimum | 19.56" |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Knee Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Floor, Low Pile Carpet |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Height Maximum | 17.62" |
| Arms Included | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Minimum | 19.5" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Overall Height Maximum | 36.37" |
| Back Color | Black |
| Overall Width Minimum | 20.93" |
| Base/Frame Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 23.5" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Arm Height From Seat | 7.25" |
| Back Height Maximum | 19.56" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Depth Maximum | 19.5" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.64103 |
| Height: | 26.0 |
| Length: | 39.0 |
| Shipping Dimensions: | 39.0" x 27.0" x 26.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.84375 |
| Weight: | 26.0 |
| Width/Diameter: | 27.0 |

0
