Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Nucleus® Series Recharge Task Chair Supports Up to 300 lb, 16.63 21.13 Seat Height, Black, Ships in 7-10 Business Days
Manufacturer Number: NR12SAMU10BT
Number: HON-NR12SAMU10BT
Add item to cart:
$1,041.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-NR12SAMU10BT |
| Description: | HON® Nucleus® Series Recharge Task Chair Supports Up to 300 lb, 16.63 21.13 Seat Height, Black, Ships in 7-10 Business Days |
| Additional Information: |
Give your back a break with intuitive, adjustable lumbar support. Maximize your comfort with an advanced tilt control that distributes your weight comfortably and lets you recline with ease. Stay cool and comfortable with a breathable four-way stretch mesh back that cradles every pressure point. Discover your ideal fit and sit in comfort using the adjustable seat height and adjustable arm width and height. Comfort from the inside out. Slender, contemporary look coordinates well with all office environments. Unique materials and innovative construction deliver surprising comfort without bulky padding. Multidirectional stretch mesh back puts lumbar support right where you need it. Internal structure of seat uses unique stretch material that eliminates pressure points. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | NR12SAMU10BT |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,041.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56101720 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Book Box Indicator | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Armrest Color | Black |
| Overall Width Maximum | 29" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Armrest Material | Plastic |
| Seat Width Maximum | 18.7" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Distance Between Arms | 19.63" |
| Seat Height Minimum | 16.63" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 49% |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Casters |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Color | Black |
| Back Width Maximum | 18.63" |
| Knee Tilt | Yes |
| Compatible Flooring Type(s) | Carpet, Hard Flooring |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Height Maximum | 21.13" |
| Arms Included | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Minimum | 18" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Overall Height Maximum | 43.38" |
| Back Color | Black |
| Overall Height Minimum | 38.75" |
| Base/Frame Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Weight (Fully Assembled) | 34.9 lbs |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Total Recycled Content Percent | 54% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Arm Height From Seat | 9.5" |
| Back Height Maximum | 23.94" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.00777 |
| Height: | 32.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 25.75" x 32.0" |
| Upc Code: | 00196785245122 |
| Case Cube: | 10.72917 |
| Weight: | 43.0 |
| Width/Diameter: | 25.75 |

0
