Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Nucleus® Series Recharge Task Chair 16.63 to 21.13 Seat Height, Frost Black Back, Base
Manufacturer Number: NR12SAMC22BT
Number: HON-NR12SAMC22BT
Add item to cart:
$999.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-NR12SAMC22BT |
| Description: | HON® Nucleus® Series Recharge Task Chair 16.63 to 21.13 Seat Height, Frost Black Back, Base |
| Additional Information: |
Give your back a break with intuitive, adjustable lumbar support. Maximize your comfort with an advanced tilt control that distributes your weight comfortably and lets you recline with ease. Stay cool and comfortable with a breathable four-way stretch mesh back that cradles every pressure point. Discover your ideal fit and sit in comfort using the adjustable seat height and adjustable arm width and height. Comfort from the inside out. Slender, contemporary look coordinates well with all office environments. Unique materials and innovative construction deliver surprising comfort without bulky padding. Multidirectional stretch mesh back puts lumbar support right where you need it. Internal structure of seat uses unique stretch material that eliminates pressure points. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | NR12SAMC22BT |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Seat Width Maximum | 18.7" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low-Pile Carpet |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Arm Height From Seat | 9.5" |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Base/Frame Material(s) | Nylon, Steel |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Height Maximum | 23.94" |
| Color Family | Gray |
| Weight (Fully Assembled) | 34.9 lb |
| Seat Height Maximum | 21.13" |
| Seat Color | Frost |
| Arm Type | T-Bar |
| Back Width Maximum | 18.63" |
| Distance Between Arms | 16.5" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Overall Height Minimum | 38.75" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Color | Black |
| Knee Tilt | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Seat Height Minimum | 16.63" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Overall Width Maximum | 29" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Fill Material | Foam |
| Caster/Glide Details | (5) Twin-Wheel Swivel Casters |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Book Box Indicator | No |
| Overall Height Maximum | 43.38" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Armrest Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Armrest Material | Plastic |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.00777 |
| Height: | 32.0 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 25.75" x 32.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.72917 |
| Weight: | 43.0 |
| Width/Diameter: | 25.75 |

0
