Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Nucleus® Series Recharge Task Chair Supports Up to 300 lb, 16.63 21.13 Seat Height, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: NR12SAMC10BT
Number: HON-NR12SAMC10BT
Add item to cart:
$999.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-NR12SAMC10BT |
| Description: | HON® Nucleus® Series Recharge Task Chair Supports Up to 300 lb, 16.63 21.13 Seat Height, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Give your back a break with intuitive, adjustable lumbar support. Maximize your comfort with an advanced tilt control that distributes your weight comfortably and lets you recline with ease. Stay cool and comfortable with a breathable four-way stretch mesh back that cradles every pressure point. Discover your ideal fit and sit in comfort using the adjustable seat height and adjustable arm width and height. Comfort from the inside out. Slender, contemporary look coordinates well with all office environments. Unique materials and innovative construction deliver surprising comfort without bulky padding. Multidirectional stretch mesh back puts lumbar support right where you need it. Internal structure of seat uses unique stretch material that eliminates pressure points. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | NR12SAMC10BT |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Back Width Maximum | 18.63" |
| Back Height Minimum | 23.94" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Arm Height From Seat | 9.5" |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Overall Width Minimum | 29" |
| Seat Height Minimum | 16.63" |
| Color Family | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Minimum | 18" |
| Armrest Color | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Distance Between Arms | 16.5" |
| Asynchronous Control | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Back Height Maximum | 23.94" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 42.75" |
| Overall Width Maximum | 29" |
| Knee Tilt | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Arm Adjustability | Yes |
| Arm Type | T-Bar |
| Seat Height Maximum | 21.13" |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Weight (Fully Assembled) | 34.9 lbs |
| Posture Lock | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Armrest Material | Nylon |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Seat Width Maximum | 18.7" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arms Included | Yes |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.00777 |
| Height: | 22.5 |
| Length: | 32.0 |
| Shipping Dimensions: | 32.0" x 25.75" x 22.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.72917 |
| Weight: | 43.0 |
| Width/Diameter: | 25.75 |

0
