Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Nucleus® Series Multipurpose Stacking Chair with ilira®-Stretch M4 Back Supports Up to 300 lb, Black Seat/Back, Platinum Base
Manufacturer Number: HN6.F.H.IM.CU10.T1
Number: HON-N606HCU10T1
Add item to cart:
$763.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-N606HCU10T1 |
| Description: | HON® Nucleus® Series Multipurpose Stacking Chair with ilira®-Stretch M4 Back Supports Up to 300 lb, Black Seat/Back, Platinum Base |
| Additional Information: |
Slender, contemporary look coordinates well with most open plan systems. Unique materials and innovative construction deliver surprising comfort without bulky padding. Multi-directional stretch mesh back puts lumbar support right where you need it. Internal structure of seat uses unique stretch material that eliminates pressure points. Easily mobile on four swivel casters. Stack up to four high for space-saving storage. Comfort from the inside out. Slender, contemporary look coordinates well with all office environments. Unique materials and innovative construction deliver surprising comfort without bulky padding. Multidirectional stretch mesh back puts lumbar support right where you need it. Internal structure of seat uses unique stretch material that eliminates pressure points. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HN6.F.H.IM.CU10.T1 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Arm Height From Seat | 7.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 26.25" |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Armrest Color | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Armrest Material | Plastic |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Back Width Maximum | 18" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Back Height Maximum | 18.5" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Platinum |
| Product Compostability Indicator | N |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Knee Tilt | No |
| Caster/Glide Details | Four Dual-Wheel Casters |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 19" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Color | Black |
| Back Surface Material | Ilira® Stretch |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Overall Height Maximum | 37.13" |
| Arms Included | Yes |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Distance Between Arms | 21.5" |
| Back Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.03572 |
| Height: | 37.13 |
| Length: | 26.19 |
| Shipping Dimensions: | 26.19" x 27.06" x 37.13" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.22806 |
| Weight: | 31.0 |
| Width/Diameter: | 27.06 |

0
