Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Adjustable Task/Lab Stool Supports Up to 250 lb, 17.25" 22" Seat Height, Black Seat/Back, Steel Base
Manufacturer Number: HMTS11.EA11
Number: HON-MTS11EA11
Add item to cart:
$583.13
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-MTS11EA11 |
| Description: | HON® Adjustable Task/Lab Stool Supports Up to 250 lb, 17.25" 22" Seat Height, Black Seat/Back, Steel Base |
| Additional Information: |
Solid construction stands up to heavy use. Antimicrobial upholstery wipes clean with ease and protects the stool from the growth of germs. Comfort and versatility. Ideal for use by healthcare providers in exam rooms. Height-adjustable for each user's comfort. Antimicrobial upholstery wipes clean with ease and protects the stool from the growth of germs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HMTS11.EA11 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $703.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Black, Chair, Chairs, Doctor, Furniture, HON, Ladder, Medical Stool, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Step Stool, Stool, Swivel, Workstations |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Surface Material | Vinyl |
| Back Width Maximum | 15.5" |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, Classroom & Training, Healthcare |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Seat Height Minimum | 17.25" |
| Seat Diameter | 16" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Back Surface Material Family | Vinyl |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Width Maximum | 16" |
| Asynchronous Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Depth Maximum | 27.25" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Seat: 16" Dia. Overall Height: 31 1/2" to 38". |
| Arms Included | No |
| Color Family | Black |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Steel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Height Minimum | 31.5" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Seat Color | Black |
| Back Height Maximum | 10" |
| Multi-Task Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Overall Width Maximum | 24.25" |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 38" |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Back Color | Black |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.98924 |
| Height: | 7.5 |
| Length: | 26.5 |
| Shipping Dimensions: | 26.5" x 23.5" x 7.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.70291 |
| Weight: | 27.0 |
| Width/Diameter: | 23.5 |

0
