Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Adjustable Task/Lab Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 17.25" 22" Seat Height, Black Steel Base
Manufacturer Number: HMTS01.EA11
Number: HON-MTS01EA11
Add item to cart:
$435.49
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-MTS01EA11 |
| Description: | HON® Adjustable Task/Lab Stool Backless, Supports Up to 250 lb, 17.25" 22" Seat Height, Black Steel Base |
| Additional Information: |
Solid construction stands up to heavy use. Antimicrobial upholstery wipes clean with ease and protects the stool from the growth of germs. Comfort and versatility. Ideal for use by healthcare providers in exam rooms. Height-adjustable for each user's comfort. Antimicrobial upholstery wipes clean with ease and protects the stool from the growth of germs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HMTS01.EA11 |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $525.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Black, Chair, Chairs, Doctor, Furniture, HON, Ladder, Medical Stool, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Step Stool, Stool, Swivel, Workstations |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Height Maximum | 22" |
| Seat Width Maximum | 16" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Overall Depth Maximum | 27.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, Classroom & Training, Healthcare |
| Overall Height Minimum | 17.25" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Diameter | 16" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Minimum | 17.25" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Seat Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Asynchronous Control | No |
| Base/Frame Color | Steel |
| Overall Width Maximum | 24.25" |
| Back Height Adjustment | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Arms Included | No |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Color Family | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.57515 |
| Height: | 7.0 |
| Length: | 24.5 |
| Shipping Dimensions: | 24.5" x 23.5" x 7.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 2.33232 |
| Weight: | 20.0 |
| Width/Diameter: | 23.5 |

0
