Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Motivate® High-Density Stacking Chair Supports 300 lb, 17.75" Seat Height, Regatta Back, Chrome Base, 4/Carton
Manufacturer Number: HMS1.N.RE.Y
Number: HON-MS101RE
Add item to cart:
$1,146.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-MS101RE |
| Description: | HON® Motivate® High-Density Stacking Chair Supports 300 lb, 17.75" Seat Height, Regatta Back, Chrome Base, 4/Carton |
| Additional Information: |
Contoured one-piece seat and back moves with the body to reduce pressure points. Efficient footprint and versatile design deliver comfort and adaptability. Wipes clean for easy care. Stacks up to 12 high on the floor to maximize space, or up to 40 high on the Motivate® Seating Cart. Adapt. React. Motivate. Advanced contours of the seat and back move with the body to reduce pressure points. Stacking capability makes the most of your space. Stacks up to 12 high on the floor to maximize space, or up to 40 high on the Motivate® Seating Cart. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HMS1.N.RE.Y |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Case count | 4 Each |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Chair, Chairs, Furniture, HON, Motivate, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Stack Chair, Stacker, Stacking, Workstations |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Stacking Density | Up to 12 |
| Back Surface Material | Plastic |
| Integral Lumbar Support | No |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
| Back Width Maximum | 17.25" |
| Posture Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Multi-Task Control | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 18% |
| Overall Width Maximum | 21" |
| Arms Included | No |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Seat Width Maximum | 18.25" |
| Case Count | 4 Each |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Color Family | Blue |
| Seat Depth Maximum | 17.75" |
| Overall Height Maximum | 32.25" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Height Maximum | 18" |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Total Recycled Content Percent | 23% |
| Seat Color | Regatta |
| Seat Height Maximum | 17.75" |
| Back Color | Regatta |
| Overall Depth Maximum | 23" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.92838 |
| Height: | 39.88 |
| Length: | 29.06 |
| Shipping Dimensions: | 29.06" x 25.81" x 39.88" |
| Upc Code: | 88172871035400 |
| Case Cube: | 17.30992 |
| Weight: | 68.0 |
| Width/Diameter: | 25.81 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 3.92838 |
| Height: | 39.88 |
| Length: | 29.06 |
| Shipping Dimensions: | 29.06" x 25.81" x 39.88" |
| Upc Code: | 881728710354 |
| Case Cube: | 17.30992 |
| Weight: | 68.0 |
| Width/Diameter: | 25.81 |

0
