Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Motivate® Four-Leg Stacking Chair Supports 300lb, 18.25" Seat Height, Morel Fabric Shadow Back, Platinum Base, 2/Carton
Manufacturer Number: HMG2.N.A.SD.CU24.PLAT
Number: HON-MG201CU24
Add item to cart:
$737.59
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-MG201CU24 |
| Description: | HON® Motivate® Four-Leg Stacking Chair Supports 300lb, 18.25" Seat Height, Morel Fabric Shadow Back, Platinum Base, 2/Carton |
| Additional Information: |
Contoured seat and back move with the body to reduce pressure points. Efficient footprint and versatile design deliver comfort and adaptability. One-piece propylene backrest can be easily wiped down. Stacks up to six high on the floor to maximize space. Adapt. React. Motivate. Advanced contours of the seat and back move with the body to reduce pressure points. Stacking capability makes the most of your space. Stacks up to 12 high on the floor to maximize space, or up to 40 high on the Motivate® Seating Cart. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HMG2.N.A.SD.CU24.PLAT |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $917.00 |
| Case count | 2 Each |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112103 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Chair, Chairs, Furniture, HON, Motivate, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Stack Chair, Stacker, Stacking, Workstations |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Depth Maximum | 17.75" |
| Back Width Maximum | 17.25" |
| Back Surface Material | Plastic |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Seat Width Maximum | 18.25" |
| Caster/Glide Details | Four Dual-Wheel Casters |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Posture Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Overall Depth Maximum | 23" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 18.25" |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 18% |
| Case Count | 2 Each |
| Total Recycled Content Percent | 23% |
| Arms Included | No |
| Color Family | Beige |
| Special Features | Fabric Upholstered Seat |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Base/Frame Color | Platinum |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Stacking Density | Up to 6 |
| Integral Lumbar Support | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Color | Morel |
| Back Height Maximum | 18" |
| Overall Width Maximum | 21" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Overall Height Maximum | 32.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Color | Shadow |
| Knee Tilt | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.07773 |
| Height: | 35.75 |
| Length: | 22.19 |
| Shipping Dimensions: | 22.19" x 28.31" x 35.75" |
| Upc Code: | 03534967265600 |
| Case Cube: | 12.99659 |
| Weight: | 40.0 |
| Width/Diameter: | 28.31 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 3.07773 |
| Height: | 35.75 |
| Length: | 22.19 |
| Shipping Dimensions: | 22.19" x 28.31" x 35.75" |
| Upc Code: | 035349672656 |
| Case Cube: | 12.99659 |
| Weight: | 40.0 |
| Width/Diameter: | 28.31 |

0
