Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Endorse® Mesh Mid-Back Work Chair Supports Up to 300 lb, 17.5" 21.75" Seat Height, Black
Manufacturer Number: HLWM.Y2.A.H.IM.CU10.SB.N
Number: HON-LWIM2ACU10
Add item to cart:
$1,108.67
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-LWIM2ACU10 |
| Description: | HON® Endorse® Mesh Mid-Back Work Chair Supports Up to 300 lb, 17.5" 21.75" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Easy-to-use built-in lumbar adjustment for exceptional lower back support. Adjustable arms help support the forearms and shoulders. Ilira® stretch mesh mid-back task chair back material provides natural ventilation. Synchro-tilt promotes circulation and spinal alignment, and the standard pneumatic height and seat glide controls accommodate people of varying heights. The geometry of comfort. The science of support. Sculpted organic form is a reflection of the advanced ergonomic function. To fit your body, this chair offers adjustable seat height/depth, lumbar height, and arm height/width. Synchro-tilt mechanism promotes circulation and proper back alignment. Multi-position tilt lock secures the chair at one of several preset reclining angles. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Popular mid-back design is excellent in professional, management, technology and administrative settings. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLWM.Y2.A.H.IM.CU10.SB.N |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Suggested List Price: | $1,370.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Endorse, Furniture, HON, Mesh Chair, Mid-Back, Office, Seating, Seats, Work Chair, Workstations |
| Seat Height Minimum | 17.5" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Back Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Overall Width Maximum | 28.75" |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Width Maximum | 19.5" |
| Seat Depth Maximum | 17.75" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 42% |
| Arms Included | Yes |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Knee Tilt | No |
| Overall Depth Maximum | 29" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Seat Depth Minimum | 14.75" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Color Family | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Back Width Maximum | 19.25" |
| Seat Height Maximum | 21.75" |
| Seat Color | Black |
| Overall Height Maximum | 46" |
| Distance Between Arms | 20.38" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Height Maximum | 25" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Multi-Task Control | No |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Arm Height From Seat | 32.25" |
| Asynchronous Control | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 37% |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Back Height Adjustment | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.6683 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 32.5 |
| Shipping Dimensions: | 32.5" x 25.75" x 23.0" |
| Upc Code: | 88853177588400 |
| Case Cube: | 11.13896 |
| Weight: | 52.0 |
| Width/Diameter: | 25.75 |

0
