Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Foundation™ 3/4 Hanging Pedestal File 3/4-Height Left/Right, 2-Drawer: Box/File, Legal/Letter, Mahogany, 15.42 x 20.41 20.58
Manufacturer Number: HLMBF.N
Number: HON-LMBFN
Add item to cart:
$257.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-LMBFN |
| Description: | HON® Foundation™ 3/4 Hanging Pedestal File 3/4-Height Left/Right, 2-Drawer: Box/File, Legal/Letter, Mahogany, 15.42 x 20.41 20.58 |
| Additional Information: |
Modular pedestal mounted to a desk, return or credenza shell. Pedestals bring the most important documents, supplies, and personal items within easy reach. Includes one box drawer for supplies and one file drawer for documents. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use. Finished on left and right sides, so it can be located anywhere under any modular shell. Drawers open fully to give easy access to all contents and drawers are ready to accept hanging file folders. Create a solid starting point for your success with HON Foundation. Personalize your office suite with this versatile collection of laminate desk and storage solutions that can be combined in a variety of ways to fit any work style or space. Lateral files and storage pedestals come fully assembled, and desk and credenzas assemble easily in minutes. All components feature attractive scratch- and stain-resistant laminate for an unbeatable combination of stunning beauty and rugged durability. Get the fundamentals and much m ore with the HON Foundation laminate collection. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLMBF.N |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, File & Storage Cabinets, File Cabinets |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101702 |
| Warranty | Backed by the HON Limited Five-Year Warranty. |
| Drawer Depth-File Drawer | 19" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Workstation Tops/Shells and Pedestals sold and shipped separately—ORDER ALL PIECES TO COMPLETE WORKSTATION. |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Drawer Depth-Box Drawer | 19" |
| Color(s) | Mahogany |
| Color Family | Mahogany |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Glide/Feet Details | Four Fixed-Height Glides |
| Drawer Configuration | Box/File |
| Overall Depth | 20.41" |
| Caster Indicator | No |
| Overall Height | 20.58" |
| Document Size Accommodation | Legal, Letter |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width | 15.42" |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Drawers | 2 |
| Series Name | HON® Foundation™ Series |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Edge Detail Profile | Square |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
| Pedestal Types | Hanging: 3/4-Height |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.22591 |
| Height: | 24.0 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 19.0" x 24.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.86111 |
| Weight: | 63.3 |
| Width/Diameter: | 19.0 |

0
