Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® Series Big & Tall Mid-Back Work Chair Big/Tall Supports Up to 450 lb, 17" 20" Seat Height, Black
Manufacturer Number: HIWM8.A.A.U.CU10.T.SB
Number: HON-IW801CU10
Add item to cart:
$1,708.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-IW801CU10 |
| Description: | HON® Ignition® Series Big & Tall Mid-Back Work Chair Big/Tall Supports Up to 450 lb, 17" 20" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Mid-back chair is specially engineered for users up to 450 lb. Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. Controls on this chair are easy to reach and simple to understand, featuring only two levers and front-access tilt tension. Fits your body. Ignition addresses the needs of the total office with executive, work, task and guest seating solutions. Contoured seat and back reduce pressure points. Height- and width-adjustable arms provide a custom fit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HIWM8.A.A.U.CU10.T.SB |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Back Height Maximum | 23" |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Overall Height Maximum | 43.13" |
| Global Product Type | Big & Tall Office Chairs |
| Arm Height From Seat | 10" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Knee Tilt | No |
| Armrest Material | Plastic |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 20" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Specialty |
| Overall Depth Maximum | 28" |
| Overall Height Minimum | 40" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Color | Black |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Back Width Maximum | 24" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Color Family | Black |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material | Fabric |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five 3" Dual-Wheel Casters |
| Weight Capacity | Supports Up to 450 lb |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Overall Width Maximum | 32.25 |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 20" |
| Seat Width Maximum | 24" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Distance Between Arms | 26" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.44272 |
| Height: | 27.5 |
| Length: | 38.25 |
| Shipping Dimensions: | 38.25" x 30.062" x 27.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 18.29946 |
| Weight: | 63.0 |
| Width/Diameter: | 30.062 |

0
