Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® Series Mid-Back Work Chair Supports Up to 300 lb, 17" 22" Seat Height, Black
Manufacturer Number: HIWM3.A.H.U.CU10.T.SB
Number: HON-IW104CU10
Add item to cart:
$1,171.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-IW104CU10 |
| Description: | HON® Ignition® Series Mid-Back Work Chair Supports Up to 300 lb, 17" 22" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Provides added support for all-day seating comfort. Synchro-tilt with variable locking positions and independent back angle adjustment. Polyester upholstery with Nano-Tex® for superior stain resistance. Adjustable T-arms offer custom comfort. Five-star base with casters for easy mobility. Ignition addresses the needs of the total office with executive, work, task and guest seating solutions. Contoured seat and back reduce pressure points. Height- and width-adjustable arms provide a custom fit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HIWM3.A.H.U.CU10.T.SB |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Back Height Maximum | 24" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Color | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Seat Depth Minimum | 15.25" |
| Back Surface Material | 100% Polyester |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Overall Depth Maximum | 27" |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Posture Lock | No |
| Back Width Maximum | 18.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 41% |
| Dual-Action Tilt | Yes |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Seat Depth Maximum | 17.25" |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Overall Height Maximum | 44" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Distance Between Arms | 17" to 19.5" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Color Family | Black |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Multi-Task Control | No |
| Back Height Minimum | 21" |
| Arm Height From Seat | 8" to 11" |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Armrest Color | Black |
| Overall Width Maximum | 29" |
| Arms Included | Yes |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 38% |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.59298 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 32.5 |
| Shipping Dimensions: | 32.5" x 25.75" x 23.0" |
| Upc Code: | 08919121283600 |
| Case Cube: | 11.13896 |
| Weight: | 62.3 |
| Width/Diameter: | 25.75 |

0
