Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® Series Fabric Low-Back Task Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21.5" Seat Height, Black
Manufacturer Number: HITL1.A.H.U.CU10.T.SB
Number: HON-IT105CU10
Add item to cart:
$925.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-IT105CU10 |
| Description: | HON® Ignition® Series Fabric Low-Back Task Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21.5" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Offers comfortable support for the active worker. 100% polyester upholstery with Nano-Tex® for superior stain resistance. Height- and width-adjustable arms for custom comfort. Five-star base with casters for easy mobility. Ignition addresses the needs of the total office with executive, work, task and guest seating solutions. Contoured seat and back reduce pressure points. Height- and width-adjustable arms provide a custom fit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HITL1.A.H.U.CU10.T.SB |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Back Height Maximum | 21.75" |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Overall Height Maximum | 41" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arm Height From Seat | 8" to 11" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Knee Tilt | No |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Overall Depth Maximum | 27" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Color | Black |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Black |
| Back Width Maximum | 17.5" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Color Family | Black |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material | 100% Polyester |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Back Height Minimum | 18.75" |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 38% |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 15.75" |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Distance Between Arms | 17" to 19.5" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Total Recycled Content Percent | 41% |
| Posture Lock | No |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.57852 |
| Height: | 23.0 |
| Length: | 25.75 |
| Shipping Dimensions: | 25.75" x 32.5" x 23.0" |
| Upc Code: | 08919121286700 |
| Case Cube: | 11.13896 |
| Weight: | 51.0 |
| Width/Diameter: | 32.5 |

0
