Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® Series Executive High-Back Chair Supports Up to 300 lb, 17.38" 21.88" Seat Height, Black
Manufacturer Number: HIEH1.F.H.U.SS11.T.SB
Number: HON-IE102SS11
Add item to cart:
$1,395.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-IE102SS11 |
| Description: | HON® Ignition® Series Executive High-Back Chair Supports Up to 300 lb, 17.38" 21.88" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
High-back design is ideal for any executive or management application. The simple, understandable controls include back height, seat height and depth, and synchro-tilt to provide comfort. Controls on this chair are easy to reach and simple to understand, featuring only two levers and side-access tilt tension. Synchro-tilt mechanism reclines the back at a higher ratio than the seat for proper back alignment. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Tilt tension controls the rate and ease of recline. 360-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Five-star base is molded from reinforced, high-strength resin. Ignition addresses the needs of the total office with executive, work, task and guest seating solutions. Contoured seat and back reduce pressure points. Height- and width-adjustable arms provide a custom fit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HIEH1.F.H.U.SS11.T.SB |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Keywords | Black, Chair, Chairs, Executive, Furniture, HON, Hi Back, High Back, Ignition Series, Leather, Office, Office Furniture, Seating, Seats, Swivel, Swivel/Tilt, Upholstered, Workstations |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Armrest Color | Black |
| Color Family | Black |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Distance Between Arms | 20" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 38% |
| Back Width Maximum | 20" |
| Base/Frame Color | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Color | Black |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Arm Type | Flared 7-Bar |
| Back Color | Black |
| Back Surface Material | Leather |
| Arm Height From Seat | 9.5" |
| Overall Depth Maximum | 27" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Overall Height Maximum | 47.5" |
| Arms Included | Yes |
| Seat Height Minimum | 17.38" |
| Total Recycled Content Percent | 41% |
| Asynchronous Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Back Height Minimum | 25.13" |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Seat Surface Material | Leather |
| Knee Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Injection-Molded Plastic |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Back Height Maximum | 27.75" |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 21.88" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.56298 |
| Height: | 41.0 |
| Length: | 23.25 |
| Shipping Dimensions: | 23.25" x 29.0" x 41.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 15.99783 |
| Weight: | 57.0 |
| Width/Diameter: | 29.0 |

0
