Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® Series Executive High-Back Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21" Seat Height, Black
Manufacturer Number: HIEH1.F.H.U.CU10.T.SB
Number: HON-IE102CU10
Add item to cart:
$1,017.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-IE102CU10 |
| Description: | HON® Ignition® Series Executive High-Back Chair Supports Up to 300 lb, 17" 21" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
High-back design is ideal for any executive or management application. The simple, understandable controls include back height, seat height and depth, and synchro-tilt to provide comfort. Controls on this chair are easy to reach and simple to understand, featuring only two levers and side-access tilt tension. Synchro-tilt mechanism reclines the back at a higher ratio than the seat for proper back alignment. Seat glide adjustment moves the seat cushion forward or back to adapt to upper leg length. Tilt tension controls the rate and ease of recline. 360-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Five-star base is molded from reinforced, high-strength resin. Ignition addresses the needs of the total office with executive, work, task and guest seating solutions. Contoured seat and back reduce pressure points. Height- and width-adjustable arms provide a custom fit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HIEH1.F.H.U.CU10.T.SB |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112102 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Overall Height Minimum | 42" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Armrest Color | Black |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Surface Material | Fabric |
| Overall Depth Minimum | 38.5" |
| Posture Lock | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Distance Between Arms | 20" |
| Back Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Color | Black |
| Back Height Minimum | 25" |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Overall Height Maximum | 48" |
| Arm Type | Loop |
| Back Width Maximum | 20" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Overall Depth Maximum | 39" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 42% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Arm Height From Seat | 10" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 45% |
| Back Height Maximum | 28" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Color Family | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Minimum | 17" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Height Maximum | 21" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.66978 |
| Height: | 23.88 |
| Length: | 26.5 |
| Shipping Dimensions: | 26.5" x 34.5" x 23.88" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 12.63443 |
| Weight: | 59.0 |
| Width/Diameter: | 34.5 |

0
