Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® 2.0 Ilira®-Stretch Mesh Back Cafe Height Stool Supports Up to 300 lb, 31" High Seat, Black Seat/Back, Base
Manufacturer Number: HICS7.F.E.IM.CU10.T
Number: HON-IC108IMCU10
Add item to cart:
$760.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-IC108IMCU10 |
| Description: | HON® Ignition® 2.0 Ilira®-Stretch Mesh Back Cafe Height Stool Supports Up to 300 lb, 31" High Seat, Black Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Breathable mesh back increases airflow and enhances support. One seating platform supports widely diverse body types and job functions. The wall-saver leg design prevents damage to nearby walls and furniture. Nylon glides provide stability and move effortlessly on all surfaces. Fixed arms provide upper body support. Ignition fits anyone, any task, any space. Tilt functionality with tension regulator allows you to control the rate and ease of recline. Upright-position tilt-lock makes it easy to achieve the proper, task-specific posture. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HICS7.F.E.IM.CU10.T |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Width Maximum | 18" |
| Seat Height Maximum | 31" |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Arms Included | Yes |
| Overall Depth Maximum | 23" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Arm Type | Loop |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Overall Height Maximum | 47" |
| Color Family | Black |
| Back Color | Black |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Back Height Maximum | 18" |
| Armrest Color | Black |
| Asynchronous Control | No |
| Total Recycled Content Percent | 22% |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Posture Lock | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Integral Lumbar Support | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Armrest Material | Polypropylene |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Guest/Reception & Lounge |
| Arm Height From Seat | 7" |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Product Compostability Indicator | N |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Distance Between Arms | 22" |
| Back Height Adjustment | No |
| Multi-Task Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | Fixed |
| Back Surface Material | Mesh |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.94021 |
| Height: | 47.5 |
| Length: | 25.0 |
| Shipping Dimensions: | 25.0" x 27.75" x 47.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 19.0701 |
| Weight: | 37.0 |
| Width/Diameter: | 27.75 |

0
