Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair 17" to 22" Seat Height, Black Fabric Seat/Back, Base
Manufacturer Number: I2UL2FU10TK
Number: HON-I2UL2FU10TK
Add item to cart:
$866.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HON-I2UL2FU10TK |
| Description: | HON® Ignition® 2.0 Upholstered Mid-Back Task Chair 17" to 22" Seat Height, Black Fabric Seat/Back, Base |
| Additional Information: |
Choose one of four synchro-tilt control types for a natural recline. Upholstered back for cushioned comfort with a welcoming appearance. Tilt tension regulator to control the rate and ease of recline. Tilt lock to secure the chair in the upright position. 360-degree swivel for freedom of movement in any direction. Pneumatic seat-height adjustability to accommodate various body heights. Adjustable arms. Ignition fits anyone, any task, any space. Tilt functionality with tension regulator allows you to control the rate and ease of recline. Upright-position tilt-lock makes it easy to achieve the proper, task-specific posture. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | I2UL2FU10TK |
| Manufacturer Name: | THE HON Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 48101915 |
| Warranty | Backed by the HON Full Lifetime Warranty. |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | Yes |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Height Maximum | 45" |
| Seat Depth Maximum | 19" |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Caster/Glide Details | (5) Dual-Wheel Swivel Casters |
| Dual-Action Tilt | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, High-Pile Carpet, Low-Pile Carpet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 1% |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Special Features | Fabric Upholstery |
| Compliance Standards | Level 2 Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, Meets or Exceeds ISTA Performance Standards, SCS Indoor Advantage Certified, SCS Indoor Advantage Gold Certified, SCS Sustainable Choice Gold Certified, SCS Sustainable Choice Silver Certified |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 27% |
| Total Recycled Content Percent | 28% |
| Posture Lock | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Book Box Indicator | No |
| Seat Width Maximum | 20" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Seat Color | Black |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Multi-Task Control | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Overall Width Maximum | 28" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Depth Minimum | 16" |
| Back Width Maximum | 19" |
| Back Fill Material | Foam |
| Distance Between Arms | 20" |
| Back Height Maximum | 29" |
| Color Family | Black |
| Armrest Color | Black |
| Arm Type | Adjustable 7-Bar |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Asynchronous Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Depth Maximum | 28.5" |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Fill Material | Foam |
| Arm Adjustability | Width |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.93981 |
| Height: | 22.5 |
| Length: | 32.0 |
| Shipping Dimensions: | 32.0" x 25.75" x 22.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.72917 |
| Weight: | 53.0 |
| Width/Diameter: | 25.75 |

0
